Türk ve Azerbaycan aile hukukunda velayetin kaldırılması
Abolition of custody in Turkish and Azerbaijani family law
  1. Tez No: 887926
  2. Yazar: AYGUN RAHIMLI
  3. Danışmanlar: DR. ÜNSAL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Velayet hakkının varoluş amacı çocuğun korunmasını sağlamaktır. Çocuğun yüksek yararının gereği olarak velayet çocuğu ebeveyn bakım ve şefkatine muhtaç pasif birey olmaktan çıkararak, özgür bir birey olmasını amaçlamaktadır. Şüphe yok ki velayet hakkının gereğinin icra edilmemesi durumunda, kamu müdahalesi gündeme geleceğinden, koruma tedbirleri devreye girecektir. Velayetin gereği gibi icra edilmediği ve daha hafif koruma tedbirlerinin çocuğun menfaatinin gözetilmesi hususunda yetersiz kaldığı ve kalacağı durumda en ağır önlem olan velayetin kaldırılması tedbirine hükmedilecektir. Velayetin kaldırılması tedbiri çocuğun aile yanından ayrılması ile sonuçlanan, ebeveynlerin cezalandırılmasını değil, çocuğun menfaatinin gözetilmesini sağlayan özel koruma tedbiridir. Ebeveynlerin çocuğun yararını tehlikeye düşüren davranışlarda bulunmaları, uygulamada mahkemelerin gerek iş yoğunluğu nedeniyle gerekli araştırma yapmadan çocukların yararına aykırılık teşkil eden düzenlemeye hükmetmeleri uygulamada çeşitli sorunlar ortaya çıkararak, çocukların yararını onarılamayacak derecede tehlikeye düşürmektedir. Çalışmamızda, Türk ve Azerbaycan hukukundaki düzenlemelere yer vererek, tarafımızdan sunulacak görüşlerle uygulamada ortaya çıkan sorunların çözümlenmesini amaçlamaktayız.
Özet (Çeviri)
The purpose of existence of the right to custody is to ensure the protection of the child. As a requirement of the best interests of the child, custody aims to make the child a free individual by removing the child from being a passive individual in need of parental care and compassion. There is no doubt that if the need for custody is not enforced, protection measures will come into play, as public intervention will come to the agenda. The measure of the removal of custody, which is the most severe measure, will be dominated when custody is not properly enforced and lighter protection measures are insufficient and remain in the interests of the child. The measure of the abolition of custody is a special protection measure that results in the child leaving the family, not the punishment of the parents, but the protection of the child`s interests. Parents` behavior that jeopardizes the child`s benefit, and courts in practice dominate the regulation, which is contrary to the benefit of children without doing the necessary research due to the work intensity, poses various problems in practice, putting the benefit of children irreparably. With our work, we aim to resolve the problems that arise in practice with the views to be presented by the child, by including the regulations in Turkish and Azerbaijani law.