Joint venture (müşterek iş ortaklığı)
Joint Venture
- Tez No: 250498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÖKSAL KOCAAĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Hızla büyüyen ve dünya ticaretini yönlendiren uluslararası işletmelerin, yabancı ülkelerde yapmış oldukları yatırımların büyük boyutlara ulaşması, bu işletmeleri daha ileri bir noktaya taşımış, toplumsal yaşantıyı şekillendiren ve istediği yöne sevk eden bir güç konumuna getirmiştir.Gelişmiş kapitalist ülkeler, gelişmekte olan ülkelerdeki kâr potansiyelini ve yeni pazarları keşfedip, bu pazarlara girmeye çalışırlar. Bu yöndeki gelişimde, her iki ülkenin de menfaati olduğu söylenebilir. Gelişmiş ülkeler, az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin doğal kaynaklarını kullanarak daha fazla kâr elde etme amacıyla bu ülkelere girmek isterken, az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkeler ise, çağdaş teknolojinin ülkelerine girişi, yeni iş yerlerinin açılması ve istihdam sorununun giderilmesi gibi avantajlar sağlamaktadır.Tüm bu avantajlardan yararlanmak için her iki ülkenin özel ve kamu sektöründeki gerçek ve tüzel kişileri bir araya gelip, çeşitli ortaklıklar kurarlar. Bu ortaklıkların sıkça rastlanılan türlerinden biri de Joint Venture'dir. Çalışma konusu olarak Joint Venture konusunun seçimindeki temel etken budur.Türkiye açısından bakıldığı zaman Joint Ventureler 80'li yıllardan sonra kanunî düzenlemelerde meydana gelen bazı değişiklikler sonucunda kurulmaya başlanmıştır. Türkiye'de daha çok inşaat ve yatırım alanlarında görülen bu ortaklıklar 'müşterek iş ortaklığı' veya 'ortak girişim' adı altında, hukuken genellikle adî ortaklık statüsünde nitelendirilir.Uluslararası yatırım şekillerinden birisi olan Joint Ventureleri ele alan bu tezde, öncelikle uluslararası ticaretin ve Joint Venture'nin tarihçesi, işletmelerin uluslararası hale gelirken geçirdiği aşamalar gözden geçirilmiştir. Bu temel üzerinde, uluslararası işletmecilik türleri ve bu türlerden birisi olan Joint Venture'ler detaylı olarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
International corporations which are rapidly growing and shaping the world economy, extended their growth to the point through their big investments in foreign countries which enabled them shaping social life and leading society to a desired direction.Developed capitalist countries, explore profitable potential of the developing countries and new markets, try to penetrate them. It is publicized that this relation is beneficiary for both countries.While developed countries are aiming to maximize their profit as exploiting natural sources of developing countries, under-developed and developing countries are taking advantage of employing modern technology, creating new jobs and businessesIn order to accomplish this goal, individuals and legal persons from private and public sectors come together and establish various partnerships. Most common type of international partnership is called ?Joint Venture? It is the main reason for me to choose Joint Venture as the subject of my study.In Turkey, after some statutory amendment, Joint Ventures have been started to be established since1980. This type of partnerships has been appeared mainly in construction and investment fields, called as 'Müşterek Iş Ortaklığı' or 'Ortak Girişim' in Turkish and generally formed as ordinary partnership.In this thesis whose subject is Joint Venture as an international investment formation, the history of international trade and Joint Venture, evolution of the companies towards to international entities have been analyzed. On this basis, international business types and particularly Joint Venture have been studied in detail.