Parasal aktarma mekanizmasında kredi kanalı: Türkiye örneği
The credit channel of monetary transmission mechanism: Turkey case
  1. Tez No: 250515
  2. Yazar: İBRAHİM MURAT BİCİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYIM IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada parasal aktarma mekanizmasında kredi kanalı yeni keynesyen ve post keynesyen yaklaşımlar çerçevesinde ele alınmış ve VAR modeli ile Türkiye'de kredi kanalının varlığı 2002-2008 yılları arasında aylık verilerek kullanılarak test edilmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde parasal aktarım mekanizmasının önemine ve parasal aktarım konusundaki tarihsel sürece değinilmiştir. İkinci bölümde yeni keynesyen kredi görüşü çerçevesinde kredi kanalı değerlendirilmiş ve iktisat literatüründe kredi kanalını test eden ampirik çalışmalara değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise parasal aktarım mekanizmalarında alternatif bir görüş olan post keynesyen kredi görüşü ortaya konmuştur. Daha sonra ise post keynesyen ve yeni keynesyen yaklaşımlar karşılaştırılmıştır. Dördüncü bölümde ise Türk finansal sistemi içerisinde bankacılık sektörü temel istatistiki göstergeler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde Türkiye'de para politikasının krediler aracılığıyla reel ekonomiye aktarımını test etmek için yurt içi toplam kredi hacmi, toplam mevduatlar, toplam menkul kıymetler, sanayi üretim endeksi ve bankalar arası gecelik faiz oranı değişkenlerine ilişkin 2002-2008 dönemini kapsayan aylık zaman serileri kullanılarak VAR modeli oluşturulmuştur. VAR modeli sonuçları parasal şokların kredi kanalı değişkenlerine aktarıldığı bulgusunu ortaya koyarken parasal şokların reel üretime krediler aracılığıyla aktarılmasına ilişkin güçlü kanıtlar elde edilememiştir. Ayrıca VAR modeli sonuçları post keynesyen kredi para argümanını destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the credit channel of monetary transmission mechanism is evaluated within the framework of the new keynesian and post keynesian approach and the existence of credit channel in Turkey is tested with VAR model between the years 2002-2008 using monthly data. This study consists of five sections. In the first section of the study the importance of monetary transmission mechanism and the historical issues about monetary transmission have been mentioned. In the second section the credit channel of monetary transmission is evaluated within the new keynesian framework and empirical studies about credit channel is mentioned. In the third section, post keynesian approach which is an alternative view about credit view has been revealed. Hereafter new keynesian and post keynesian approaches is compared. In the fourth section, the banking sector in the Turkish financial system is evaluated within the framework of basic statistical indicators. In the fifth chapter, a VAR model has been established to investigate the monetary policy in Turkey is transmissed through the real economy by credits, using domestic volume of total loans, total deposits, total securities, industrial production index and interbank overnight interest rate monthly time series covering the period 2002-2008. According to the results of VAR model strong evidence about the transmission of monetary shocks to the real production by loans is not achieved while the transmission of monetary shocks to the credit channel is being existed. Furthermore the results of VAR model supports the post keynesian credit money argument.