Türkiye'de kısa vadeli sermaye hareketleri ve ekonomik büyüme üzerine etkisi
Short term capital movements in Turkey and effects on economic growth
- Tez No: 250516
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Y. KORAY DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
20. yüzyılın sonlarından itibaren dünyada hız kazanan küreselleşme ekonomik alanda da etkisini göstermiştir. Sermaye hareketlerinin önünde ki engellerin kaldırılması ile birlikte, finans piyasaları serbestleşmiştir. Bu serbestleşme sürecinden sermaye hareketleri de etkilenmiştir. Böylece sermaye akımları ülke sınırları dışına çıkarak, yüksek getiri sağlayan piyasalara yönelmiştir. Burada özellikle gelişmiş ülkelerdeki büyüme hızlarındaki ve sermaye getirilerinde ki düşüşünde etkisi vardır. Sermaye hareketleri yoluyla yatırımları için kaynak sıkıntısı çeken gelişmekte olan ülkelerde, bu açıklarını tasarruf fazlası veren ülkelerden karşılamaya çalışmışlardır. Zamanla sermaye hareketlerinin yapısında da değişiklikler olmuş toplam sermaye hareketleri içinde spekülatif amaçlı, ülkelerarasındaki yüksek faizden yararlanmak isteyen ve kısa vadeli olan fon miktarlarında artışlar görülmüştür. Gelişmekte olan ülkeler de yüksek faizlerle bu fonları kendi ülkelerine çekmek istemişlerdir. Ancak bu fonların tersine dönmesi durumunda yüksek cari açıklarla karşılaşılabilmekte ve ekonomik krizler yaşanabilmektedir. Ülkemizde de 1980 sonrası kısa vadeli sermaye girişlerinin ekonomi üzerindeki etkileri önem kazanmıştır. Bu çalışmada kısa vadeli sermaye girişlerinin büyüme üzerine etkisi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Since the end of the 20. century, the increasing globalization wave has affected the economic domain. With the removal of the barriers before the capital movements, financial markets have become free. This liberalization process has also affected the capital movements. Going out of the country borders, capital flows thus turned to the markets providing high returns. In this, the rapid decline in the growth rate and the yield on capital has been influential. Developing countries suffering a lack of resources have in turn seeked to cover their deficits from countries with savings surplus. Over time, there have been changes in the structure of the capital movements and a speculative increase in the amount of the short term funds wishing to benefit from high interest rates between countries in the total of the capital flows. Developing countries with high interest rates want to attract these funds to their countries. But in the case of the reversal of these funds, it is likely be faced with high current account deficits and go through economic crises. In Turkey, since 1980?s, the effects of the short term capital inputs on the economy have come into prominence. In this study, the impacts of the short term capital flows on growth will be examined.