Modern Ceza Hukuku anlayışında internet suçluluğu ve Türk Ceza Hukukundaki yansımaları
Internet criminality from the perspective of modern Criminal Law understanding and it?s reflection in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 250524
  2. Yazar: İLKER TEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÖKÇESİZ, PROF. DR. YENER ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
İnternet modern toplum olarak kabul edilen bilgi toplumunun en önemli kaynaklarından biri haline gelmiştir. Özellikle yaygınlaşan bilgisayar ağları ve veri transferi imkanıyla dünyanın herhangi bir noktasından başka bir noktasına ulaşım çok hızlı ve az maliyetli olarak mümkün hale gelmiştir. Bu bağlamda bilişim ? iletişim teknolojileri arasında en etkin rolü hiç şüphe yok ki internet üstlenmektedir.Klasik iletişim araçları olarak nitelendirilebilecek olan telgraf, telefon, mektup artık internet sayesinde çok sık kullanılmaz olmuş, bunların yerini e- posta, eş zamanlı görüntülü ve/veya sesli iletişim imkanı veren programlar almaktadır. Artık basın kuruluşları yatırımlarını kullanıcının isteği ve beklentisi doğrultusunda gazete, dergi v.b. kitle haberleşme araçlarına değil internete yapmaktadırlar. Çünkü bilgi toplumunda bilgiye erişim hızı çok önem arz etmektedir. Örneğin gazeteler internet ortamında hazırladıkları web siteleri aracılığıyla gelişmeleri anında kamuoyu ile paylaşabilir hale gelmişlerdir. Bu anlamda toplumsal yaşamı kolaylaştıran birçok avantajı bünyesinde barındıran internet, aynı zamanda bir o kadar da riskli bir yapılanmadır. Çünkü internet, ağların ağı olması hasebiyle küresel bir bütünlük arz ettiği için mutlak kontrolü çok zor ve hatta imkânsızdır. Bunun dışında tüm teknolojik sistemler gibi internet de düzenleme boşlukları olan ve bu boşluklar dolayısıyla büyük zarar olasılıklarını bünyesinde barındıran bir sistemdir. Bu çıkar - risk dengesi içerisinde toplumsal yaşamın barış ve huzur içerisinde sürdürülebilmesi için en önemli araç hukuk ve bilhassa ceza hukukudur. Dolayısıyla modern toplumun en önemli sorunsalı olan internetin ceza hukuku çerçevesinde değerlendirilmesi ancak modern ceza hukuku anlayışı içerisinde mümkün olmaktadır.Modern ceza hukuku anlayışında internet bir suçluluk alanı olarak ele alınırken, modern toplumun temel karakterini yansıtan araçlardan olan interneti, modern toplumun ceza hukuku içindeki yerini ve Türk Ceza Hukuku bakımından bu konumun yansımalarını teorik bir arka plan üzerinde sorunsallaştırılmaya çalışmak, bu sorunsallaştırma esnasında ceza hukuku gelişimi süreçsel bir bütünlük içerisinde ele almak gerekmektedir. Bunun yanında suç genel teorisi anlamında internetin özellikli durumları ve klasik suç tiplerinin internet ortamında işlenebilirliği de ayrıca ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Internet is one of the most important sources of the information society which is assumed as the modern society. Especially with the development of computer networks and possibility of data transfer, it has been possible to reach to any point of the world cheaply and quickly. In this context internet has the most efficient role among informatics an comminication technologies.Telegraph, telephone and letters, which are considered as classical comminication instruments, are not used so often anymore and they can be said to be replaced by e-mail and synchronous communication programs . Nowadays media corporations are investing in internet instead of other mass media products such as newspapers, magazines etc. in accordance with the demand of users. Because the speed of access to information is very important in an information society. For example, newpapers are able to share information with the public instantly thruogh their internet sites. In this conrext internet has got so many advatages as it?s risky structure. While internet is the network of networks and constitutes a global integrity, it is so diffucult almost impossible to control. At he same time internet just like other technological systems has got so many harms because of legal loopholes. In this context of benefit-risk balance, law especially criminal law is the most important tool to obtain social peace. Accordingly, internet; the most important problematic of the modern society can be evaluated only according to modern criminal law doctrine.In modern criminal law doctrine internet is considered as a crime zone. The position of internet which reflects the characteristics of the modern society in criminal law and Turkish Criminal Law can be theoratically problemized by considering the evaluation of criminal law entirely. In addition to that sprecial situations and commiting classical crimes thruogh internet are issues that must be considered in context of crime theory.