Federasyon/konfederasyon sapağında Avrupa Birliği: Avrupa birliği'nin ulus-üstü yapısına dair bir değerlendirme
The European Union at the crossroads of federalism and confederalism: An evaluation of the European Union's supranational structure
  1. Tez No: 250528
  2. Yazar: İSMAİL CEM KARADUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FARUK ATAAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
II. Dünya Savaşı'nın ertesinde, Batı Avrupa ülkelerince başlatılan iktisadi ve siyasal bütünleşme süreci, karmaşık ve gelişmiş bir siyasal ve kurumsal yapıya sahip olan Avrupa Birliği'nin ortaya çıkmasını sağlamıştır. İlkin, bu çalışmada, Avrupa'daki iktisadi ve siyasal bütünleşme süreci, onu açıklamaya ve anlamaya yönelik kuramlar ve ilgili normatif metinler ile birlikte ele alınmıştır. İkincisi, bu çalışma söz konusu bölgesel bütünleşme sürecinin bir ürünü olarak, Avrupa Birliği'nin siyasal dizgesi üzerine bir `tanı' koymak amacındadır. Bunu yaparken, siyaset bilimi yazınında ulus-üstü devlet yapılanmalarını tanımlamak için kullanılan, öne çıkan iki terim olan federalizm ve konfederalizm göz önüne alınmıştır. Diğer bir deyişle, Avrupa Birliği'nin siyasal ve kurumsal yapılanması federalizm/konfederalizm ayrımı aracılığıyla, bütünleşmesi süreci bağlamında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The economic and political integration process, initiated by Western European countries in the aftermath of World War II, has paved the way for the European Union, which is possessed of a complex and advanced political and institutional structure. Firstly, in this work the economic and political integration process in Europe is discussed with regard to the theories towards explaining and understanding it and relevant normative texts. Secondly, this work is intended to make a `diagnosis? on the European Union?s political system, as a product of the regional integration process in question. In doing this, federalism and confederalism, which are two prominent terms employed in political science literature to define structures of supranational state, are taken into account. In other words, the political and institutional edifice of the European Union is examined through the federalism/confederalism dichotomy within the context of the integration process.