Avrupa Birliği Konfederasyon mu? Federasyon mu?
Does the European Union Confederation or Federation?
  1. Tez No: 419256
  2. Yazar: UYGAR UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KAMALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bugün dünya düzenine baktığımızda bir kısım devletlerin zaman zaman ulusal devlet olmaktan çıkıp küreselleşme yoluyla kooperatif bir güç olma yoluna gittiklerini görebilmek mümkündür. Bu kooperatif yapıların bir kısmının federasyon yoluna gittikleri görülürken diğer bir kısmı konfederasyon şeklini benimsemişlerdir. Günümüzde bu iki kavram oldukça tartışılır hale gelmiştir, çünkü her iki kavramın da sınırları artık birbirlerine çok yaklaşmıştır. Avrupa Birliği (AB) de ortaya çıkışında her ne kadar konfederal yapıda kurulan bir organizasyon olsa da gerek kuruluş amaçlarında yer alan maddeler bakımından, gerekse daha sonra organizasyon üzerinde yapılan düzenlemeler sonucunda federasyona doğru bir eğilim olduğunu görmekteyiz. Ancak bu noktada AB'nin organizasyon yapısının her iki kavramın da özelliklerini taşıdığını, bunun da anlam kargaşasına yol açtığını görmekteyiz. Bu çalışmada, AB'nin yapısıyla Amerika Birleşik Devletleri'nin federasyon yapısı, benzerlikler ve farklılıklar bağlamında karşılaştırılmıştır. AB, her ne kadar federasyona doğru yönelmişse de konfederal yapısını, federasyon yönetim şeklinin bazı özellikleriyle harmanlayıp devam ettirdiğini görmekteyiz. Ancak AB'nin yapılan ve yapılacak olan düzenlemelerle federasyona geçişi kaçınılmaz olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, many countries are moving toward globalization in the World. The aim of this act is to establish a cooperative structure in the World. Some of these cooperative structures have chosen federation form of government; some of structures have chosen confederation form. Today these two concepts have become quite questionable, because, the limits of both concepts are very close to each other anymore. European Union was firstly confederal but later we see it moving towards federalism because of made some arrangements about supervisory in European Union. European Union has begun to resemble the form of government of the federation. This situation leads to ambiguity between federation and confederation. In this study, the government structure of the European Union and that of the United States of America is comparatively analyzed. The result of this study is that although the European Union moving towards to federation, the form of the European Union is still confederation. But with arrangements in the future, the European Union will transform into federation.