Balkanlar ve Ortadoğu'da görülen örnekler ışığında Kıbrıs'ın siyasal geleceği: Bir devlet modeli
Cyprus's political future in the light of the examples from Balkans and Middle East: A state model
- Tez No: 162464
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURGAY CİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
ÖZET Kıbrıs sorunu yarım yüzyıldır uluslararası toplumun gündemindedir ve hala çözüm beklemektedir. Mesele, hem Türk hem de Rum halkının malvarlığını ve daha önemlisi hayatlarım kaybetmesine; yıllarca belirsizlik ve geleceği ile ilgili endişe içinde yaşamasına mal olmuştur. Jeopolitik ve jeostratejik açıdan bakıldığında, Türkiye'nin çıkarları açısından en uygun çözümler, öncelik sırasına göre: 1) KKTC'nin Türkiye'ye bağlanması, 2) KKTC'nin -Türkiye ile entegrasyona girerek- minyatür devlet varlığım sürdürmesi, 3) Kıbrıs'ta -KKTC'nin devlet olarak varlığını sürdürebileceği- bir konfederasyon kurulmasıdır. Ancak, uluslararası toplum çözümü 'federasyon' olarak ilan etmiştir ve bu konuda ısrarlıdır. Üstelik artık Ada Türkleri de böyle bir çözüme razı olduklarım referandum ile ilan etmiştir. İlaveten Kıbrıs meselesi ile ilgili tüm taraflar da federasyon tezini savunan beyanlarda bulunmaktadır. Kıbrıs'ta Türk tarafı gevşek bir federasyon talep ederken, Rum- Yunan tarafı, merkezi yanı çok kuvvetli, bir nevi üniter devlet halini almış bir“federasyonu”savunmaktadır. Rum görüşü, Türkler için ölümcül tehlike teşkil eden, çoğunluk- azmlık ilişkisine dayanan ve nüfus olarak çoğunlukta olan Rum toplumunun egemen olacağı bir anlaşmayı amaçlar fakat Kıbrıs'ta ilk aşamada merkezi yanı zayıf bir federasyon kurulmalı ve karşılıklı güvenin pekişmesi, alışkanlıkların kazanılması ve kurumların oturmasına paralel olarak daha merkezi bir federasyona geçiş yapılmalıdır. Kıbrıs'ta iki toplumlu ve iki bölgeli bir federasyon kurulması, 1959-60 andlaşmalarında öngörülen eşitlik ve ortaklık statüsünü coğrafi bir temele dayandırarak, hukuki olduğu kadar fiili bir güvence de yaratmak gereğini yansıtmaktadır. Kurulacak federasyonda; içeride İsviçre'deki konsey kurumu, konfederal unsurlar ve rotasyon ilkeleri; dış ilişkilerde ise federe birimlerin bir takım uluslararası ilişkiler kurabildiği Belçika modelinden yararlanılmalıdır. Ek olarak Kıbrıs'ta, Yugoslavya ve Birleşik Arap Cumhuriyeti modellerinden faydalanarak öne sürdüklerimiz çerçevesinde kurulacak bir federasyon, düşüncemize göre en doğru, en adil ve en yaşayabilir model olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cyprus problem is in the agenda of international society for a half century and still waiting for solution. Problem has cost Turkish and Greek Cypriots to loose their lives and assets. They have been fighting for years with uncertainity and anxiety about their futures. Looking geo-strategicaly, The best three solution for Turkey's national interests are: 1) Unification of TRNC and Turkey, 2) TRNC's integration with Turkey, while still remaining as a mini state, 3) Establishing a confederation, which enables TRNC to remain as a state. But the international society has strongly announced“federation”as the way of solution. Besides, Turkish Cypriots also declared their consent about federation by plebiscite. In addition to these, all parties related with the problem, declares their support for federation. In Cyprus, Turkish side demands a loose federation; conversely the Greek side insists on a strong central-almost a unitary-federation. Greek vision aims a minority- majority relation and Greek dominant settlement which is fatal for Turkish Cypriots. This study argues that, a loose federation, maybe a confederation should be established first and by time transition to a more central federation should be realized. Establishing bi-communal and bi-zonal federation reflects the equity and partnership status foreseen in 1959-60 treaties. Council systems, rotation system and confederal elements of Swiss model and international relations system of Belgian model should also be evaluated for Cyprus. Consequently, building a system based on what is expressed by analysing Yugoslavia and United Arab Republic models, would be the fairest, most correct and long lasting model.