Termessos antik kenti'nde kamusal görevler
Public services in the ancient city of termessos
  1. Tez No: 755550
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ KARAAHMET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada, Termessos Antik Kenti'nde kamusal görevler incelenmektedir. Bu bağlamda ilgili kamusal görevleri üstlenen kişiler tespit edilmiştir. Çalışma, iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kamusal görevler üstlenen kişiler epigrafik kaynaklar ışığında prosopografik olarak incelenmektedir. İkinci bölümde ise, birinci bölümde sunulan veriler modern literatürdeki tartışmalar da dikkate alınarak tarihsel bağlamda değerlendirilmekte ve bu kişilerin üstlendiği her bir kamusal görev incelenmektedir. Sonuç olarak Termessos Antik Kenti'nde 14 kamusal görev saptanmıştır. Bu görevleri üstlenen kişilerin listesi oluşturulmuş ve kamu görevlilerinin mensup oldukları ailelerin soy ağaçları yeni araştırmalar ve bulgular çerçevesinde tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Public services in the Ancient City of Termessos are analyzed in this study. In this context individuals who undertake the public tasks are determined. The study consists of two main parts. In the first part, people who take on the public duties are investigated prosopographic in the light of epigraphic sources. In the second part, the data presented are evaluated in the historical context, taking into consideration the discussions of modern literature, and each public task undertaken by these people is examined. In conclusion, 14 public services are determined in the Ancient City of Termessos. A list of people who undertake these duties has been created, and the family trees of the families of public officials have been completed within the framework of new research and findings.