Döviz kurunun belirlenmesine yönelik yaklaşımlar: Bir monetarist yaklaşım
Approachs on the exchange rate determination: A monetarist approach
  1. Tez No: 250568
  2. Yazar: ESER KIVANÇ BÖLÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYIM IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde, globalleşen ve tüm dünya ekonomilerinin çok kısa dönemde birbirlerini etkilemelerinden kaynaklanan, ülkeler arası ekonomik gidişatı inceleme, karşılaştırma ve tahmin açısından döviz kurlarının değişimleri büyük önem kazanmıştır. Ülke ekonomilerini karşılaştırmak ve gelecekle ilgili tahmin yapıp, ekonomi ile ilgili kararlar alabilmemiz için ele alınan en önemli ekonomik değişkenlerden biri de döviz kurudur.Literatürde özellikle 1970'lerden sonra büyük oranda artış gösteren döviz kuru araştırmalarının teori ve hesaplamalarında birçok farklı yöntem kullanılmıştır. Bu çalışmada, ilk olarak kısaca bu farklı yaklaşımları ampirik sonuçları ile değerlendirip, daha sonra modelimizi inceleyeceğiz.Çalışmada, 1987-2006 yıllarındaki veriler ele alınacak, yurtiçi ve diğer ülkedeki para arzı, gelir seviyesi, reel faiz değişimleri ve enflasyon oranlarının yurtiçi döviz kuru üzerindeki etkisi incelenecektir. Yaptığımız ekonometrik çalışmalar sonucunda, bu dönem içinde yurtdışı değişkenlerin döviz kuru üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığını, aksine döviz kurunun tamamen yurtiçi para arzı, enflasyon oranı ve faiz oranından etkilendiği sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with globalisation and all the countries economies interaction within each other in a very short term, the exchange rate movements take an important role to evaluate cross countries economic conduct, to make comparisons and forecasts. To compare countries economic levels and to make forecasts about the future economic decisions, exchange rate is one of the most important economic variables.Within economic literature, especially after the 1970?s, many different methods were being used in exchange rate theories and estimates. In this survey, first we are going to summarize all these different theories with their empirical results and then analyse our model.In this context, 1987-2006 data were used for domestic and foriegn country?s money supplies, gross domestic products, real interest rates and inflation rates to analyse their effects on the exchange rates. As a result of our econometric analysis, within this period we can not find any acceptable effects of the foreign variables on exchange rates; in contrast we conclude that the exchange rates are affected by domestic inflation rate, domestic money supply and domestic interest differential.