İşletmelerde bakım planlaması ve arıza analizi: Bir uygulama
Maintenance planning in firms and fault analysis: An application
- Tez No: 250569
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KURUÜZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Üretilen ürünlerin sayısının ve kalitesinin artması, verilen hizmetlerin çokluğu ve çeşitliliği, ürün veya hizmet üreten şirketlerde tamir bakım planlamalarını daha önemsenmesi gereken noktalara getirmektedir. Kaynakların özellikle sermayelerin belli düzeyde oluşu, işletmeleri yeni yatırımlar yapılmasından çok, mevcut ekipmanların kullanım kapasitelerinin artırılmasına ve üretim bandındaki sistemlerin verimlerinin arttırılıp kayıpların azaltılmasına doğru yönlendirmektedir. Her cihazdan doğru verim alınırsa kayıpların önüne geçilebilir ve yoğun üretim temposuna ulaşılabilir. Yüksek miktarda üretim yapan şirketlerde bir makinenin bile durması zincirleme reaksiyonlara ve durmalara dolayısıyla emek ve para kaybına neden olabilir. Bu nedenledir ki şirketler, üretimin zamanında ve doğru biçimde yapılması, hizmetin zamanında ve istenen kalitede gerçekleştirilmesi için ve bunları gerçekleştirirken planlanmamış maliyetlerle karşılaşmamak adına planlı bakım stratejileri uygulamalıdırlar.Bu çalışma da amaç; işletmelerdeki bakım planlamasının önemini vurgulamak ve uygulama yapılan işletmedeki sayısal veriler vasıtasıyla bakım planlamasının daha düzgün ve verimli çalışmasını sağlamak amacıyla durum analizi ile işletme performansını izleyip iyileştirmelerin yapılmasını mümkün kılmaktır. Uygulama bölümünde işletmedeki bakım ve arıza verileri son üç yıl bazında incelemek süretiyle analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The number and quality of the products increased, given the abundance and variety of services, products or services the company produces more care needs to be in the repair and maintenance planning are brought to the point. Certain level of resources, particularly capital, firms prefer to use of existing equipment and production lines to increase the efficiency of the system increases the reduction of losses correctly directs rather than make investments. If correct efficiency can be provided from each device, losses can be decreased and intense production can be achieved. For companies that do high volume production, a machine stop could be reason of the chain reaction stops, even so may lead to loss of labor and money. This is why companies, producing timely and accurately made, and the desired quality of service for carrying out timely and cost them avoid unplanned performing planned maintenance strategies on behalf of they are further applied.The purpose of this study, to emphasize the importance of business planning in the maintenance and numeric data in the enterprise application through the planning of maintenance in order to keep it running more smoothly and efficiently, with the situation analysis is to monitor the performance and possible improvements to be made. Application maintenance and fault data in the enterprise in the last three years to examine the basis of analysis have been made.