Bakım-onarım sistemi ve bir uygulama
Maintenance system and an application
  1. Tez No: 63532
  2. Yazar: FARUK DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. AHMET AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Bakım-Onarım Sistemi ve Bir Uygulaması DURMAZ, Faruk Yüksek Lisans Tezi, Ekonometri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi, Doç. Dr. H. Ahmet AKDENİZ Mart 1997, 133 Sayfa İşletmelerde düzenli ve dengeli bir üretim akışı sağlanabilmesi için üretimle doğrudan ilgili ünitelerle birlikte birçok destek sisteminin de çalışması gerekir. Bunun için en çok üzerinde durulması gereken sistemlerden biri de bakım-onarım sistemidir. Bakım-onarım sisteminin düzenli işlemesi, optimizasyon kararlarına yönelik bir planlama gerektirir. Bu çalışmanın ilk bölümünde, bakım planlamasına genel bir bakış yapılmış ve bakım-onarım sistemi genel olarak ele alınmıştır. Yine bu bölümde bakım-onarım ve verimlilik ilişkisi ele alınmış, bakım maliyetleri ve bakım yöntemlerinin belirlenmesinde kullanılan optimizasyon kriterleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde çok makinalı sistemlerde kullanılan kuyruk modelleri teorik olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, BMS bakım-onarım sistemi incelenmiş ve sisteme uygulanabilecek bir bakım-onarım planlaması modeli geliştirilmiştir. Model, beş alt modelden oluşmaktadır. İlk model, Pareto analizi yardımıyla duruş sebeplerinin analizine yöneliktir. İkinci model, arıza ve servis sürelerinin dağılımının belirlenmesi ile ilgilidir. Üçüncü model, optimum yedek makina sayısının belirlenmesi modelidir. Dördüncü model, optimum koruyucu bakım periyodunun belirlenmesine yöneliktir. Beşinci modelde ise, optimum bakımcı sayısının belirlenmesi amacıyla sonsuz gelişli, çok kanal, çok aşamalı kuyruk modeli parametreleri belirlenmiştir. Dördüncü bölümde de oluşturulan model, BMS bakım-onarım sistemine uygulanarak, BMS bakım-onarım planlamasının arıza nedenleri, bozulma ve servis zamanlarının dağılırdan, koruyucu bakım periyodu, yedek kapasite ve bakım ekibi büyüklüğü parametreleri belirlenmiş, elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Maintenance System and An Application Working of many support systems together with the departments which are directly concerned with production is necessary to achieve a systematic and regular production flow in the companies. In order to ensure that we should take into account the maintenance system which is one of the most important support systems. A planning according to optimization decisions is required to increase the performance of maintenance systems. In the first section of this study, maintenance planning and maintenance system were discussed generally. Again in this section, the relation between maintenance and productivity were taken charge of and cost of maintenance and optimization criteries which are used to determine the maintenance methods were discussed. In the second section, queuing models which are used for multimachine systems were theoritically examined. In the third section, BMS maintenance system was examined and a maintenance planning model which can be applicable for the production system of the company was devalopped. This model consists of five submodels. First submodel is the analysis of breakdown reasons with the help of Pareto Analysis. Second submodel is related to determine the breakdown-time and service-time distributions. Third submodel is about determining the number of the optimum spare machines. Fourth submodel is related to determine the optimum preventive maintenance period. In the fifth submodel, the parameters of infinite arrival multiserver multilevel queuing model were determined with the purpose of the optimum number of servers. The built model in the fourth section of this study was applied to the maintenance system of BMS; by this way, breakdown reasons, breakdown-time and service-time distributions, preventive maintenance period, spare capacity and the number of server parameters of the maintenance planning of BMS were determined, and obtained results were evaluated. rv