Working class formation in the Democrat Party Period: Evaluating class consciousness through trade union publications
Demokrat Parti Döneminde işçi sınıfı oluşumu: Sınıf bilincinin sendika yayınları üzerinden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 250581
  2. Yazar: EZGİ PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. YÜKSEL AKKAYA, DOÇ. DR. NECMİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma Demokrat Parti döneminde işçi sınıfı oluşumunu, daha özelde sınıf bilinci oluşumunu tartışmayı amaçlamaktadır. Sınıf bilinci oluşumu sınıf oluşumunun bir parçası olarak değerlendirilmektedir. Örgütlenme, sendikalaşma ve kolektif eylemler, özellikle grevler sınıf bilinci oluşumunun en göze çarpan unsurlarıdır. Grev hakkı Demokrat Parti dönemini en tartışmalı ve dikkate değer gündemidir. Bu nedenle, bu çalışmada sınıf bilinci sendika dergilerinde ele alındığı biçimiyle grev hakkından hareketle ele alınacaktır.Bu tez sınıf bilincinin farklı düzeylerden oluşan bir olgu olarak alınması gerektiğini iddia etmektedir. Sınıf mücadelesi farklı yollar izleyebilir ve sınıf bilinci farklı biçimlere bürünebilir. Bu dönem için Leninist anlamda bir sınıf bilincinin varlığından söz etmek zor görünmekle birlikte, Gramsci'nin ifadesiyle ekonomik-korporatif bir bilinçten söz edilebilir. DP dönemindeki sendikalaşma ve çıkarılan sendika işçi sınıfı bilinci oluşum süreci açısından önemli deneyimler olarak karşımıza çıkmaktadır.İşçi sınıfı bir sosyal aktör olarak DP dönemini inceleyen çalışmalarda ve Türkiye emek tarihi çalışmalarında genellikle dikkate alınmamıştır. Bu çalışma, sendikaların ve daha genelde işçi sınıfının 1950-1960 dönemindeki deneyimlerinin de Türkiye emek tarihi açısından incelenmeye değer olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the working class formation, particularly the class consciousness formation of the working class during the Democrat Party period. Class consciousness formation is evaluated as a dimension of class formation process. Getting organized, trade unionization and collective action, especially calling a strike are among the significant aspects of class consciousness formation. During the DP period, right to strike is the most controversial and noteworthy issue. It is the basic debate in the trade union newspapers. This is the reason of discussing class consciousness with reference to right to strike as handled by the trade union newspapers.According to this study, class consciousness should be perceived as a phenomenon composed of different levels. In addition, class struggle can take place in different ways and class consciousness can have different forms. Although, it is hard to say that there is a class consciousness in the Leninist sense of the term, it is possible to talk about an economic-corporate consciousness with Gramsci?s words. Trade unionization during the DP period and trade union publications are important experience of the workers in class consciousness formation process.Working classes do not generally taken into consideration in the studies of the DP period and also in the researches on Turkish labor history. The study also asserts that, experiences of trade unions or the workers in general during the DP period are worth to analyze for the Turkish labor history.