Ecevit's conception of nationalism: A unique position or a syncretic vision?
Ecevit?in milliyetçilik anlayışı: Özgün bir duruş mu, sinkretik bir görüş mü?
- Tez No: 250586
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez, Bülent Ecevit'in milliyetçilik anlayışının bir analizidir. Tez ayrıca çağdaş milliyetçilik kuramlarının ve Türkiye'deki milliyetçilik üzerine yapılan akademik çalışımların bir incelemesini de içermektedir. Tezde, Ecevit;'in milliyetçiliği zaman aralıkları içinde incelenerek O'nun milliyetçilik anlayışının uzun siyasal yaşamı süresince tatarlılığa sahip olup olmadığı üzerinde durulmuştur. Ecevit'in Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yaptığı konuşmaları, kitapları, makaleleri, açıklamaları analizin temel kaynaklarını oluşturmaktadır. Bu bağlamda, Ecevit'in milliyetçiliğe anlam verme süreci araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is the analysis of Bülent Ecevit?s conception of nationalism. It also involves a review of contemporary theories of nationalism and academic works on nationalism in Turkey. The thesis is organised as analysis of Ecevit?s nationalism within time intervals in order to elaborate on the consistency of his conception nationalism along his long political life. The major source for analysis is Ecevit?s speeches in the Grand National Assembly of Turkey, his books, articles and declarations. In this sense, Ecevit?s meaning giving process to nationalism is researched.