Türkiye'de belediyelerin sosyal yardım ve sosyal hizmet sorumluluğu: Muratpaşa ve Kepez belediyeleri örneği
Social assistance and social services in municipalities: responsibility in Turkey: the example of Muratpaşa and Kepez municipalities
  1. Tez No: 480767
  2. Yazar: TUĞÇE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın konusunu, insanlık tarihi kadar eski olan sosyal yardım ve sosyal hizmet kavramlarının temel yerel yönetim birimlerinden olan belediyeler özelinde şekillenmesi ve sosyal belediyecilik uygulamaları çerçevesinde belediyelerin sosyal yardım ve hizmet sorumluluklarının hayata geçirilmesi oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışmada, sosyal yardım ve sosyal hizmet kavramlarının tanımı, Dünyada ve Türkiye'de ortaya çıkışı ve gelişimi; sosyal belediyecilik kavramı çerçevesinde belediyelerin yüklendikleri görev ve sorumlulukları ve bu yetki ve görevlerin gelişimi incelenmektedir.Örnek olarak seçilen Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırlarındaki Muratpaşa ve Kepez Belediyelerinin bu görev ve sorumluluklara dair faaliyetleri sahada ayrıntılı olarak incelenmektedir. Araştırmada literatür taraması, bilgi-belge incelemesi ve ilgili belediyelerle görüşmeler kullanılarak bu iki belediyede faaliyet raporları, stratejik planlar, performans programları, internet siteleri, parti programları ve haber bültenleri taranmıştır; ilgili birimler ve kişilerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma iki belediyenin sosyal belediyeciliğe bakış açılarının farklı olduğunu göstermektedir. Türkiye genelinde sosyal belediyeciliğin sınırları kesin çizgilerle çizilmemiştir. İki belediye de sosyal yardım konusunda benzer faaliyetler sergilerken sosyal hizmet faaliyetleri birbirinden farklıdır.
Özet (Çeviri)
The theme of this study creates that the concept of social assistance and social service, which is as old as human history, is shaped in the municipalities of the basic local government units and social assistance and social service shaped in responsibilities of municipalities in the framework of social municipal applications. İn this context in operation, definition of social assistance and social service concepts, their emergence and development in the world and in Turkey; the duties and responsibilities of the municipalities under the concept of social municipality and the development of these duties and powers are examined. Selected as cases, activities of Muratpaşa and Kepez Municipalities of Antalya Metropolitan Municipality are examined in detail. In the research, we are used literature review, information-document review and interviews with relevant municipalities. In addition, interviews with related units and persons in Muratpaşa and Kepez Municipalities are conducted; annual reports, strategic plans, performance programs, internet sites, party programs and news bulletins were examined. Two county municipalities covered in this research are different in terms of their social municipalism approaches. The boundaries of social municipalism concept in Turkey are not drawn with definite lines. While two municipalities have similar activities on social welfare, their activities on social services are different.