The decline of community-based solidarity among the urban poor: The case of Bostancık neighbourhood in Ankara
Kent yoksulları arasındaki topluluk temelli dayanışmanın çözülüşü: Ankara Bostancık mahallesi örneği
  1. Tez No: 250587
  2. Yazar: DUYGU TANIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. TARIK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, yoksulluk ve sosyo-mekansal dışlanmanın yerel topluluklar ve yoksullar arasındaki dayanışma bağları üzerindeki etkisine yoğunlaşmaktadır. Bostancık Mahallesi'nde gerçekleştirilen alan araştırması iki temel soru üzerine kuruludur; yoksul toplulukların toplumdan sosyo-mekansal ayrışması ve bu ayrışmanın bu toplulukların iç yapısı ?özellikle dayanışma ağları ve ilişkiler? üzerindeki etkileri. Araştırmanın bulguları, ana ekonomiden ve bunun da ötesinde sosyal ve siyasal süreçlerden ve kentin kamusal mekanlarından dışlanmaları sonucunda; kent yoksullarının getto benzeri fiziksel ortamlara kapatıldıklarını göstermiştir. Aynı şekilde bulgular, Bostancık Mahallesi'nin artan yoksulluk ve eşitsizlikle birlikte dayanışma ağları ve ortak değer ve çıkarlar üzerine kurulu topluluk illişkilerinin zedelendiğini ortaya çıkarmıştır. Bu ilişkilerin yerini topluluğun parçalanması ve atomizasyonuyla birlikte farklı dayanışma şekilleri almıştır. Buna bağlı olarak, topluluk içinde yüksek seviyede gerilim ve düşmanlık olduğu gözlemlenmiştir. Bir bütün olarak bulgular, ekonomik, sosyal, politik ve mekansal dışlanma ve sosyal yalıtım sonucunda mahalleyi topluluk yapan özelliklerinin, birlikte yaşamanın koşullarını tehdit eden atomistik yaşam şekline dönüşmesiyle büyük ölçüde çözüldüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis concentrates on the effects of poverty and socio-spatial exclusion on the local communities and the solidarity ties among the poor. The field research conducted in Bostancık Neighbourhood revolved around two basic questions; socio-spatial segregation of the poor communities from the wider society and the impact of this on the internal structure of these communities with special reference to the solidarity ties and networks. The findings of the research show that the urban poor have been excluded from the mainstream economy and such an exclusion is companied by their further exclusion from social and political processes and public spaces of the city which resulted with their confinement in such physical settings looking like ghetto. Likewise, the research findings point to the fact that in Bostancık Neighbourhood, the community relations revolving around supportive networks, so-called common norms and interests have been severely damaged by the increasing poverty and exclusion. What replaces such relations is a new life style characterised by fragmentation and atomisation of not only community but also other forms of solidarity. In turn, it is observed that there is a high level tension and hostility within the community. The overall findings show that as a result of the economic, social, political and spatial exclusion and social isolation, the communal characteristics of the neighbourhood have been largely dissolved in favour of an atomistic life style threatining the conditions of living together.