Early awakening of the Kurdish national sentiments in the Ottoman Empire (1880- 1914)
Osmanlı İmparatorluğunda erken dönem Kürt milliyetçi hislerinin uyanışı (1880- 1914)
  1. Tez No: 250604
  2. Yazar: SEKİNE ÖZTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BOZTEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez, siyasi bir özne olarak tarih sahnesine 1. Dünya Savaşı sonrası çıkıp, milliyetçi arayış ve taleplerini ancak Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra ifade etmeye başlayabilen Anadolu topraklarındaki Kürt Hareketinin tarihsel bir panoramasını sunmayı hedeflemektedir. Tezde modern bir Kürt kimliğinin Osmanlı İmparatorluğunun -çözülmelerin de başladığı- son döneminde oluşmaya başladığı iddia edilmektedir. Müslüman tebaadan ayrı, bağımsız bir Kürt ulusal kimliğinin özellikle Sultan 2. Abdülhamid yönetimi döneminde başlayıp İttihad ve Terakki Cemiyeti (ITC) idaresi boyunca hız kazanarak oluşumunu sürdürdüğü öngörülmektedir. Özellikle 1908 Meşrutiyeti sonrası Kürt aydınları yaşadıkları vilayetlerdeki koşulların düzelmesi çabasıyla ilk kez kendi ?Kürt? yayınlarını çıkarmaya başlamışlar ve kültürel dernekler kurmuşlardır.Tez, Kürt milliyetçi uyanışı ana ekseninde ?Osmanlı ITC yönetiminin, özellikle düşünce ve amaçlarını direkt olarak uygulamaya koyma imkanını bulduğu 1908 yılı sonrası, Anadolu'ya yönelik politikaları Kürt bölgelerinde ne şekilde yankı bulmuştur??, ?Süreç içinde yeniden üretilen devlet politikalarına Kürtlerin yaşadıkları bölgelerin tepkisi nedir??, ?ITC döneminde Kürtler tarafından kurulan örgütler ve derneklerin modern bir Kürt kimliği oluşumuna ne gibi katkısı olmuştur?? gibi sorulara cevaplar üretmeyi ve edinilen bilgiler ışığında Kürt Milliyetçiliği tarihine yeniden bakmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at presenting the historical panorama of the early Kurdish cultural activities in Anatolia which began to rise as a political subject after the First World War but could begin to express its nationalist demands after the foundation of the Republican government. It is claimed in the thesis that Kurdish nationalist identity as a collective body could begun to be formed in the last period of the Ottoman Empire when the Empire was in an inevitable dissolution. This progress in question took its start during the reign of Abdulhamid II, and accelerated during the Committee of Union and Progress period. Especially after the 1908 Constitution, Kurdish intellectuals have begun to create ?Kurdish? publications and cultural institutions seeking to improve the conditions in the regions that the Kurds inhabited. These facts lead us to some questions to begin with and this thesis seeks answers for the following important questions: ?By considering the awakening of Kurdish nationalist identity, how did the policies centered on the provinces after 1908, influence the Kurdish regions??, ?What is the response of the Kurdish regions to the new state policies of the period??, ?Considering the social associations formed by Kurds during the CUP period what were the effects of them on the formation of a new Kurdish identity??