Missionaries and Near East relief society in the U.S. foreign policy towards the Armenian question, 1915-1923
Ermeni sorununa ilişkin olarak Amerikan dış politikasında misyonerler ve Yakın Doğu yardım komitesi 1915-1923
  1. Tez No: 250608
  2. Yazar: PINAR ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BOZTEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma Amerika'nın Türkiye'ye karşı olan dış politikasını misyonerlik aktiviteleri, Ermeni Sorunu ve Yakın Doğu Yardım Komitesi (YDYK) başlıklarından yola çıkarak incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, din ve politikanın Amerika örneğindeki etkileşimini göstermek ve bu etkileşimin Birleşik Devletlerin Birinci Dünya Savaşı öncesi ve sonrası dönemde Yakın Doğu politikası üzerindeki etkilerini incelemektir
Özet (Çeviri)
This study will attempt to analyze the American Foreign Policy towards Turkey around three basic issues, namely the missionary activities, the Armenian question and the Near East Relief Society (NERS). Therefore, the focus of the study is the interaction of the politics and the religion in the United States case and the influence of this interaction on the American policy towards the Near East before and after the First World War.