Psychological adjustment of children with spastic cerebral palsy
Spastik serebral palsi hastass olan cocuklarin psikolojik uyum surecleri
  1. Tez No: 250609
  2. Yazar: NİLAY AYTOLUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM BOZO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu calısmanın amacı serebral palsi hastası olan cocukların bu hastalıga uyumsüreclerini arastırmaktır. Etkilesimsel Stres ve Basa Cıkma Modeli (Thompson &Gustafson, 1996) calısmanın kavramsal cercevesini oluşturmaktadır. Calısmanınörneklem grubunu 80 spastik serebral palsili çocuk ve onların ebeveynlerindenbiri olusturmaktadır. Ailenin stres, uyum ve islevselligi, ailenin ve çocugun basacıkma yöntemleri, çocugun öz güveni bagımsız degiskenler olarak, çocugunuyumu ise bagımlı degisken olarak alınarak hiyerarsik regresyon analiziyapilmistir. Bulgular dogrultusunda, ailesel stres, problem odakli basa cıkmayöntemleri ve fatalistik basa cıkma yöntemleri cocugun uyum sürecleriniyordamıstır. Ancak, aile islevselligi ve ailenin uyum problemlerinin, cocugun basacikma yöntemleri ve öz güveninin cocugun uyum süreclerinde önemli bir etkisi bulunmamistir. Çalismanin güclü ve zayif yönlerinin yanisira, cikarimlar da tartisilmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to examine the predictive values of sociodemographicvariables, parental variables (parental stress, family functioning,parental adjustment, coping methods), and child variables (coping methods, selfconcept) for the adjustment of children with spastic cerebral palsy. Transactionalstress and coping model was used as the conceptual framework for the study. Thesample of the study was composed of 80 children with spastic cerebral palsy andone of their parents. Hierarchical regression analysis was conducted to test thechild adjustment by using child gender, parent education, parental stress, familyfunctioning, parental adjustment, parental coping methods, child coping methods,and child self concept as independent variables. Results revealed that parentalstress, parents? problem solving/optimistic coping and fatalistic coping predicted the adjustment of children with spastic CP. However, parental adjustment, family functioning, child coping and child self concept were not significantly predicting of child adjustment. The findings, strengths, limitations as well as the implicationsof the findings were discussed.