Karminik asidin polarografik redüksiyon dalgasına alkollerin etkisi
  1. Tez No: 25063
  2. Yazar: GÜL TOPAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN ATUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Karminik asidin polarografik redüksiyon dalgasındaki değişimler izlenerek doğru akım polarografisi yöntemi ile yüzey aktivite kıyaslaması yapılmıştır. Alkol derişimine bağlı olarak limit diffüzyon akımının değişmesinden normal ve i zo alkollerin yüzey aktiflikleri karşılaştırılmıştır. Her iki tür alkolde de nidrofob kökün büyümesi yüzey aktiviteyi arttırmıştır. Yüzey aktivite kıyaslamalarında ortamın pH* si önemli rol oynamaktadır. pH 'si 3»4 ; 7 ve 9 olan ortamlarda yapılan çalışmalar asidik ve nötral ortamların yüzey aktivite karşılaştırılması için uygun olduğunu göstermiştir. En belirgin etkiler asidik ortamlarda ortaya çıkmaktadır. Elde edilen sonuçlar daha önce bu konuda alternatif akım polarografisi ile yapılan çalışmalarla tamamen uyum için dedir. Bu durumda yüzey aktivite kıyaslamaları için bir doğru akım polarografi yöntemininde uygun bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The comparison^ of surface activity of various alcohol has been done by following the polarographive reduction, at d.c. polarography. It was observed that the limit diffusion current changed with the concentration of the alcohols. Thus the surface activity has been calculated accordingly. In both normal and izo alcohols, the surface activity has been increased with the increase of the chain length. It was also observed that pH 7.ras an important factor in surface activity comparison. It was seen that the best com parison was made in acidic media. (pH 3*4-) We have also studied the surface activity comparison in neutral solutions. It can be calculated that the d.c. polarography met hod is a proper method for the surface activity comparison.