The relation of aesthetic experience to the truth and the good in Kant
Kant'ta estetik deneyimin hakikatle ve iyiyle ilişkisi
- Tez No: 250626
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, estetik deneyimin Kant'ın felsefesindeki rolü ve öneminin açıklanması amaç edinilmiştir. Bu rol önce estetik yargı gücünün öznenin anlama gücüne atfedilen duyulabilir dünyaya dair hakikatler üretmesinde keşfedilir. Sonra, ahlaki öznenin iyiye dair tasarımında ve ahlaki yargıların oluşturulmasında bulunur. Güzelin bir uyum ve birlik duygusu olarak alımlanmasını ve yaratılmasını sağlayan bu estetik güç, bilgi alanına aşkın olan alana estetik bir belirlenebilirlik getirir. Tez, estetik yargı gücünün, yönlendirici bir yorumlama gücü olarak, bilgisinde sınırlı ve ahlaki amacın gerçekleşmesinde koşullar bulunduran öznenin bilgisi ve ahlaki yaşamı için zorunlu koşul oluşturduğunun bildirilmesiyle bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the role and significance of the aesthetic experience in Kant?s philosophy. To accomplish this aim; firstly, the role of aesthetic power of judgment is discovered in subject?s production of truths about the sensible world which is attributed to the cognitive power of understanding. Secondly, the role of aesthetic power of judgment in subject?s representation of the good and in formation of moral judgments is demonstrated. Aesthetic power of judgment which enables both the reception and production of the beauty as a necessary harmony and unity brings an aesthetic and intuitive determinability to the acknowledged transcendent field for knowledge. The thesis is concluded by the affirmation that aesthetic power of judgment as an orienting interpretative power is a necessary condition for the subject, who is limited in knowledge and sensibly conditioned in the realization of moral purposes, in order to know and to have a moral life.