The concepts of health and sickness in Nietzsche's philosophy
Nietzsche felsefesinde sağlık ve hastalık kavramları
- Tez No: 250627
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BARIŞ PARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlık ve hastalık kavramlarının Nietzsche felsefesindeki rolünü ortaya koymaktır. Bunu yaparken temel varsayımımız bu kavramların öneminin onların Nietzsche'nin değerlerin yeniden bir değerlendirmesini yapma tasarısı için benimsediği ölçütler oluşlarında yatmaktadır. Nietzsche, 19. yy. Avrupa'sının krizi olan nihilism karşısında yapmaktadır. Ona gore, Batı felsefesi geleneği bir öte dünya anlayışında temellenmektedir ve benimsediği değerler bu hayatı yadsımaktadırlar. Bu değerler sistemi, geçmişte, insanın bu dünyadaki yaşantısını temellendirmesine hizmet etmiş olsalar da, 19. yy'da gelişen doğa bilimlerinin maddeci eğilimiyle ortaya çıkan `tanrının ölümü' ile birlikte kullanımları sona ermiştir. `Tanrının ölümü', bir zamanlar en değerli olan değerlerin değerden düşmesine neden olmuştur ? ki bunların en dikkate değer olanlarları `iyi' ve `kötü' kavramlarıdır. Bu nedenle, Nietzsche'nin yeniden değerlendirme tasarısı yeni değerlendirme ölçütlerine de ihtiyaç duymaktadır; bunlar `sağlık' ve `hastalık' kavramlarıdır. Bu çalışmada, Nietzsche'nin değerlerin yeniden değerlendirilişi tasarısının merkezinde bu kavramların fizyolojik bir yorumunun yattığını ve `sağlık' ve `hastalık' kavramları, bir anlamda, mecazi olarak sosyal ve kültürel olanın alanına uygulandığında dahi bu uygulayışın aynı fizyolojik kavrayış temelinde olduğunu savunacağım.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to assess the role of the concepts of health and sickness in Nietzsche?s philosophy. While doing this, our basic presupposition will be that these concepts owe their special place to their being the new criteria for Nietzsche?s project of revaluation of all existing values. Nietzsche was philosophizing in the face of the crisis of 19th century Europe, that is, nihilism. According to him, Western traditional thought is based on an otherworldly oriented conception of life the values of which are nothing but a negation of life. Although these values had served man?s justification of living for a long time, they reached their expiration by the `death of god? resulting from the materialistic tendency of the flourishing natural sciences of the 19th century. The `death of god? paved the way for a devaluation of once most valuable values, of which the most notable are `good? and `bad?. Thus, Nietzsche?s project of revaluation needs new evaluative criteria as well, which is `health? and `sickness?. In this study, I will argue that, Nietzsche situates a physiological understanding of these concepts at the very heart of his revaluation and their somehow metaphorical application to culture and modern society is based on a physiological conception of them as well.