Foucault, sexuality, and an epistemico-ontological ground for resistance
Foucault, cinsellik ve direniş için epistemik-ontolojik temel
- Tez No: 250628
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Michel Foucault, iktidarı her yerde var olan ve üretken olarak betimleyip iktidardan bağımsız bir gerçekliğin, öznenin ve bilginin var olamayacağını savunur. Dahası Foucault, gerçekliği realiteye gönderme yapan ve özneyi de nevi şahsına münhasır ve tarihten bağımsız tanımlamaları ile resmetmek yerine gerçekliği ve özneyi tarihselleştirip bunların var olabilmesini mümkün kılan tarihsel koşulları inceler. Bu bağlamda, herhangi bir öze gönderme yapmayan iktidar, gerçeklik ve özne betimlemeleri direniş olanağının temellendirilebileceği, tarihten ve iktidardan bağımsız bir çıkış noktasını terk edip iktidara karşı direnişi dışladığı gerekçesiyle çokça eleştirilir. Bu yazının amacı bahsi geçen eleştirilerin ya Foucaultcu iktidar çözümlemesini yanlış yorumladıklarından ya da direnişin özlere gönderme yapan metafizik bir temele muhtaç olduğu yanılsamasına kapıldıklarından temelsiz olduklarını göstermektir. Ayrıca bu yazıda, bu tür bir metafiziğin reddine dayanan Foucaultcu çıkış noktasının?epistemik-ontolojik temel?Foucault felsefesi için direnişin temellendirilmesindeki asıl dayanak olduğu savunulacak.
Özet (Çeviri)
Michel Foucault characterizes power as ubiquitous and productive in the sense that there is no power-free truth, subject, and knowledge. Moreover, he studies the historical conditions of truth and subject to have an existence in a way that he historicizes them rather than delineating truth as corresponding to reality and subject as a self-subsistent and ahistorical substance. In this respect, his anti-essentialist account of power, truth, and subject is criticized on the account that he excludes the possibility of resistance against power through deconstructing any firm ground which is absolutely free from history and power and thus a promising substratum on which resistance can be substantiated. In this study, I will argue that these criticisms are ill-founded because they are either based on the misunderstandings of Foucauldian account of power or functioning with an assumption that resistance entails essentialist metaphysics as a ground, the assumption which is itself devoid of justification. Moreover, I will claim that it is an anti-essentialist ground?an epistemico-ontological ground?that supplies Foucault with a basis for substantiating the account of resistance.