Bio-politics of the AKP rule: Women, sexuality and reproduction
AKP hükümeti'nin biyo-politikası: Kadınlar, cinsellik ve üreme
  1. Tez No: 431512
  2. Yazar: MERVE KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu alanı söylemsel pratiklerin sosyal gerçekliği şekillendirmesinde ne ölçüde yetki sahibi olduğunu açığa çıkarmayı, ve diğer bir yandan iktidarın onları güç ilişkilerinin özne ve nesnesi için kullandığı, iktidar ve öznenin temsilcilerinin kadınların bedenleri, cinsellikleri ve üremesinin nasıl kontrol edip ve düzenlediklerini açıklığa kavuşturmak için kullanmayı hedefliyorum. Buna ek olarak, iktidar ve bilgi ilişkilerinin dispositif (düzenek) tarafından kadınların üzerinde nasıl egemenlik kurduğunu ve kadınları ikincilleştiğini açığa çıkaracağım. Aşağıda cevaplayacağım sorular post-yapısalcılığın bir öncüsü olan 20.yy düşünürü Michel Foucault'nun teorik ve metodolojik destekleri tarafından analiz edilecektir. Foucault, gerçekliği alışılmadık soruşturmasıyla, iktidarın dahice bir formülünü ortaya çıkarmıştır. Onun kendine özgü olan iktidar için tanımlamaları iktidarın her yerde oluşu, her yerde birden bulunması, çok biçimli olması, ve aynı zamanda Türkiye'de üreme, cinsellik ve beden politikası konusunda neler olduğuyla ilgili asıl gerçekliği ortaya çıkarmak için bir açıklayıcı güce sahiptir. Foucault bu yeni modern biçimli iktidarı, nüfusun biyolojik varoluşu ve insan türünün yaşamı ile ilgilendiği politika olan, ''Biyo-İktidar'' olarak tanımlar. Biyo-iktidar geleneksel iktidar teorilerinden farklı olarak baskıcı bir iktidar olmayıp, üreten ve yaşatan bir iktidar olması günümüzün sorunlarına bakmak için olmazsa olmazdır. Benim başlıca hedefim bilgi ve iktidarın düzenekleri olarak kadınların bedenleri, cinsellikleri ve üremeleri üzerinde hakim kimlikleri kurmasında, kontrol etmesinde ve düzenlemesinde yetki sahibi olan söylemsel ve söylemsel olmayan pratikleri meydana çıkarmaktır. Foucault'nun öncülük ettiği teorik değerlendirmeleri ve söylem analizini kullanarak, Türkiye'de kadınların yaşamlarının her bir alanı üzerindeki AKP hükümetinin söylemleri, ve onların milletvekilleri ve kurumlarının düzenleyici ve kurucu gücünü analiz edeceğim. Araştırma yürüttüğüm söylem analizi ve teoriyle pratiği bir araya getirmenin ardından, bu tezin bulguları kadınların cinselliğinin göz ardı edilmesine ve aile kurumlarıyla sınırlandırılmasına yol açtığını gösteren söylemlerin önemine doğru dikkate değer bir anlayış sağlamaktadır. Örneğin: Kadınların bedenleri iktidar mekanizmaları tarafından kontrol edilmekte, bu mekanizmalar kürtajın yasaklanması, sezaryen doğum, doğum kontrol yöntemleri üzerindeki bilgilerle bedenler üzerinde de facto düzenlemeler olarak görünür hale gelmektedir. Kadınlar aynı zamanda medeniyet ve millet için üreten, bakıcı ve muhafazakar anne olarak kurulur. Bu kuruluş ilkeleri söylemler tarafından onları düzenlemek için ulus devamlılığı ve geleceğin nüfus bilimi dikkate alınarak Türkiye'nin gündemine getirilmektedir. Bu tez Türkiye'de biyo-iktidarın dini, medikal ve bilimsel söylemler tarafından üretilen, kontrol edilen ve düzenlenen kadınların bedenlerinin, cinselliklerinin ve üremesinin nesne olmasını etraflıca incelemektedir.
Özet (Çeviri)
I intend to use this space to disclose to what extent discursive practices have an authority to shape social reality, and also to crystallize how the agents of power and knowledge regulated and controlled women's bodies, sexualities and reproduction that power has used them for subject and object of power relations. Furthermore, I will disclose how the dispositif (apparatus) of power and knowledge relations subordinated and dominated women. These questions, which I will answer below, will be analyzed by the theoretical and methodological supports of the twentieth century thinker Michel Foucault who is a pioneer of post-structuralism. Foucault has revealed a brilliant formula of power with his unusual investigation of reality. His definitions for power, which is sui generis, are that being everywhere of power, being ubiquitous, being polymorphous, and also has an explanatory power in order to reveal virtual reality related to what is going on regarding the body politics, sexuality, and reproduction in Turkey. Foucault defines this new modern forms of power as ''Bio-Power,'' which is politics that deals with life of human species and the biological existence of the population. Unlike conventional power theories, bio-power is not a repressive power but rather productive and vitalizing, which makes it essential to look at the problems of the modern life. My primary objective is to disclose discursive and non-discursive practices, as apparatuses of power and knowledge relations, carry authority over dominant identities on the regulating, controlling and constituting women's bodies, sexualities, and reproduction. By using theoretical considerations and discourse analysis pioneered by Foucault, I will analyze the discourses of the AKP government, and their ministers and institutions' constitutive and regulative power over every sphere of women's lives in Turkey. Upon conducting discourse analysis and combining theory with practice, the findings of this thesis have provided remarkable insights into the significance of the discourses that yield to the disregard of women's sexualities, restriction to their family institutions, and so on. For instances: Women's bodies are controlled by power mechanisms, these mechanisms become visible with knowledge over ban of abortion, cesarean section, contraception as de facto regulations over body. Women are also constituted as a procreator for the civilization and the nation, caregiver, and conservative mother. These constitution principles have been brought to the agenda of Turkey by taking into consideration demography of the future and the continuity of the nation in order to regulate them by discourses. This thesis examines thoroughly the ways in which women's bodies, sexualities and reproduction became the objects that are also regulated, controlled and produced by the religious, medical, and scientific discourses of bio-power in Turkey.