Pluralism in science
Bilimde çoğulculuk
  1. Tez No: 250629
  2. Yazar: ESER BAKDUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN SOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, çağdaş bilimlerdeki, özellikle biyolojideki, elimine edilemeyen çoğulculuk durumunu inceler. Bilimde çoğulculuk bilgi kaybını, verimsiz tartışmaları ve açıklayıcı esneksizliği önlemek için desteklenirken, çoğulluk bazı bölgelerde bilginin ayrık olduğuna işaret eder. Epistemolojik bir duruş olan çoğulcu duruş yaklaşımı ılımlı çoğulculuğun bir çeşit sofistike tekçiliğe indirgenebileceğini ileri sürer. Oysaki, çoğulcu duruş, tekçilerin günümüz biliminin tamamlanmamış olduğu iddiasıyla bilimsel alana bir çeşit epistemolojik düzensizlik getirdiği iddiasına açıktır. Bu nedenle, ılımlı bir çoğulculuk formunun benimsenmesi daha iyi bir bilimsel uygulama için daha faydalı olur mu? Ilımlı bir çoğulculuk formu olan bütünleyici çoğulculuk, daha iyi bir bilimsel yürütme için teorik birleşmeyi aramadan açıklama düzeyinde çözümü savunarak çoğulcu duruş kadar pragmatik olabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the ineliminable status of pluralism in contemporary sciences, especially in biology. Pluralism in science is endorsed to avoid loss of knowledge, unproductive debates and explanatory inflexibility while the plurality indicates the disunited nature of knowledge in some areas. The pluralist stance approach, as an epistemological stance, argues that it is possible to reduce modest forms of pluralism to sophisticated forms of monism. However, the pluralist stance is vulnerable to the monist challenge that today?s science is incomplete and brings a sort of epistemological disorder to scientific territory. This thesis tries to answer the following question: is it more beneficial if a modest form of pluralism is adopted for a better scientific practice? Integrative pluralism as a type of modest pluralism can be as pragmatic as the pluralist stance, without seeking theoretical unification but advocating explanatory resolution for a better scientific conduct.