Foucauldian Concepts of Madness, Sexuality and Power in Sarah Kane's Blasted, Phaedra's Love and Cleansed
Sarah Kane'in oyunları Blasted, Phaedra's Love ve Cleansed'te Foucault'cu delilik, cinsellik ve iktidar kavramları
  1. Tez No: 566453
  2. Yazar: SERAP DENİZER BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ERTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez Britanyalı yazar Sarah Kane'nin oyunları Blasted, Phaedra's Love ve Cleansed'in analizini Foucault'nun delilik, cinsellik ve iktidar kavramlarını temel alarak sunmayı amaçlamaktadır. Foucault bu kavramların tarihi hakkındaki titiz çalışmaları ile delilik, cinsellik ve iktidar anlayışına yeni bir boyut getirmektedir. Birinci bölümde, Foucault'nun delilik, cinsellik ve iktidar kavramlarının yorumlanış biçimleri kronolojik anlatım ile, okurun kavramlardaki değişimleri net olarak görebilmesini sağlamak amacı ile analiz edilmektedir. Anlatımlar bu kavramların algılanmasındaki fikir geçişlerine yoğunlaşmaktadır. İkinci bölüm 1990'lar Britanya dramasına odaklanmakta ve dünyadaki bazı büyük değişimlerden etkilenen drama atmosferinin tanımını vermektedir. 20.yy daki savaşlar, teknolojik ilerlemeler ve emperyalizm gibi olgular bireyin değişen iç dünyasını sıradışı bir tonda ve deneysel bir formda yansıtacak yeni bir drama formu gerektirmektedir. Bu sebeple yüze vurumcu tiyatro bu ihtiyaca hizmet ederek 1990'larda egemen drama formu olur. Yüze vurumcu tiyatronun kökleri vahşet tiyatrosuna dayandığı için, öncesinde bir bölümle vahşet tiyatrosunun tanımı verilmektedir. Kane yüze vurumcu tiyatronun en önemli temsilcilerinden biri olarak görülmektedir ve bu bölümde yazarın biyografisi, yazma ve yazar olma üzerine önemli düşünceleri ile birlikte incelenecek oyunlara dair bilgiler sunulmaktadır. Üçüncü bölüm esas olarak Foucault'nun delilik, cinsellik ve iktidar kavramları ışığında Blasted, Phaedra's Love ve Cleansed oyunlarının analizine ayrılmıştır. Bu çalışmada, bu kavramlar Kane'in üç oyununda dikkatle işlenmiş ve incelenmiştir. Analizlerin sonunda Foucault'nun yapılandırdığı delilik, cinsellik ve iktidar kavramlarının niteliklerinin Kane'in oyunları Blasted, Phaedra's Love ve Cleansed'te var olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide an analysis of British playwright Sarah Kane's plays; Blasted, Phaedra's Love and Cleansed based on Foucauldian concepts of madness, sexuality and power. Foucault brings a new dimension to the understanding of madness, sexuality and power with his meticulous studies on the history of these concepts. In the first chapter, Foucauldian concepts of madness, sexuality and power are analyzed with an account of their interpretations chronologically so that it can enable the reader to see the changes in them clearly. The accounts are centered on the transformations in the understanding of the notions in these concepts. The second chapter focuses on the British Drama in the 1990s and gives a portrayal of the atmosphere of drama which is affected by some great changes in the world. Phenomena such as wars, technological advances and imperialism in the 20th century require a new form of drama to reflect the changing inner world of the individual in an extreme tone and an experiential form. For this reason, in-yer-face theatre becomes the dominant form of drama in the 1990s serving this need. As the roots of in-yer-face lie in the Theater of Cruelty, an account of the Theater of Cruelty is given before the chapter of in-yer-face theater. Kane is seen as one of the most important representatives of in-yer-face theater and her biography with her significant notions on writing and being a writer and information on the plays that are going to be analysed are presented in that chapter. The third chapter is mainly allotted to the analysis of the plays Blasted, Phaedra's Love and Cleansed in the light of Foucauldian concepts of madness, sexuality and power. These concepts are elaborated and explained in three of Kane's plays in this study. At the end of the analyses, it can be concluded that the characteristics of the concepts of madness, sexuality and power that Foucault structures exist in Kane's plays Blasted, Phaedra's Love and Cleansed.