Nefrotik sendromlu hastalarda karotis intima media kalınlığıile ortalama trombosit hacmi arasındaki ilişki
Carotid intima media thickness in patients with nephrotic syndromethe relationship between mean platelet volume
  1. Tez No: 826282
  2. Yazar: BERFİN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Nefrotik Sendrom (NS), son dönem böbrek yetmezliğine yol açabilen önemli bir hastalıktır. NS hastalarda da hiperkoagülopati, proteinüri, düşük serum albümin seviyesi, dislipidemi ile ilişkili olarak kardiyovasküler hastalık sıklığı artmıştır. Ateroskleroz kardiyovasküler, serebral ve periferik arterler hastalığına neden olan patolojik bir süreçtir. Karotis arter intima media kalınlığı (KİMK), aterosklerozun değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ortalama trombosit hacmi (MPV), aterotromboz ile ilişkili yeni bir belirteçtir. Bu çalışmamızda, kliniğimizdeki nefrotik sendrom hastalarında ateroskleroz göstergesi olabilecek ortalama trombosit hacmi değerinin karotis arter intima media kalınlığı ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Van YYÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Kliniği'ne başvuran hastaların 01.01.2021-01.12.2022 tarihleri arasındaki verileri retrospektif olarak incelendi. Nefrotik sendrom tanısı olan (n: 30) olmak üzere toplam 30 hasta üzerinde çalışma yapıldı. Hastaların demografik özellikleri, kan basıncı, serebrovasküler hastalık, koroner arter hastalık, periferik arter hastalık, kreatinin,,immunsüpresif tedavi kullanımı, fibrat kullanımı hemoglobin, hematokrit, trombosit, ortalama trombosit hacmi değerleri dosyalarından retrospektif olarak elde edildi. Çalışma retrospektif olarak planlandığı için örneklem büyüklüğü hesaplanmamıştır. Bütün verilere ulaşılmaya çalışıldı. Elde edilen tüm bilgiler bilgisayar ortamına taşındı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Tanımlayıcı istatistiklere bakıldığında; ortalama, standart sapma, minimum, maksimum, sayı (n) ve yüzde (%) olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
Nephrotic Sydrome (NS) is an important disease that can cause endstage renal failure. The frequency of cardiovascular diseases in NS patients is increased due to hypercoagulopathy, proteinuria, low serum albumin level and dyslipidemia. Atherosclerosis is an pathological period that causes cardiovascular, cerebral and peripheral arterial diseases. Carotid artery intima-media thickness (CIMT) is being used widespreadly to estimate atherosclerosis. Mean platelet volume (MPV) is a new marker related to atherothrombosis. In this study, showing the relationship between the mean platelet volume, which may be a sign for atherosclerosis, and carotid artery intima-media thickness in nephrotic syndrome patients in our clinic was aimed. Method: The data of the patients applied to Van YYU Medical School Dursun Odabaş Medical Center Nephrology Clinic between 01.01.2021-01.12.2022 were analyzed retrospectively. The study involved total of 30 individuals (n:30) with nephrotic syndrome diagnosis. Demographic characteristics, blood pressure level, cerebrovascular disease, coronary arterial disease, peripheral arterial disease, creatinine, use of immunosuppressive therapy, use of fibrates, hemoglobin, hematocrit, platelets, mean platelet volume values were obtained retrospectively from patient files. The sample size was not determined since the study was planned retroactively. It was aimed to aggregate all data and every data that aggregated was moved to computing environment. Descriptive statistics were used to analyze data collected. Mean values, standard deviation, minimum, maximum were stated with numbers (n) and percentages (%) in descriptive statistics. SPSS (IBM SPSS for Windows, ver.25) statistical package program was used in all analyzes and p < 0.05 value was taken significant for significance level. Results: Total of 30 patients including 14 males (46%) and 16 females (54%) participated in this retrospectively study. Plaque was determined in 7 (23%) of 30 patients , while the remaining 23 (77%) had no plaque. The difference between the group with and without plaque was seen in the age variant.