Lebanon: Political dilemma from 19th century to present
Lübnan: 19. yüzyıldan günümüze uzanan siyasi çıkmaz
- Tez No: 250644
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, Lübnan'daki iç savaş ve siyasi kriz süreçlerini tarihsel bir çerçeve içinde 1860 iç savaşından 2008 Doha Antlaşması'na kadar olan dönemi kapsayacak şekilde incelemiştir. Bu tez confessionalism kavramını, Lübnan'da iki yüzyıl boyunca değişmeyen ve çok dinli toplumlarda uygulanan bir demokrasi çeşidi olarak tanımlamıştır. Bu çalışma, confessionalism sisteminin Lübnan'daki iç mücadelelere ve politik krizlere ne kadar katkıda bulunduğunu farklı bir yaklaşımla açıklamayı hedeflemiştir. Tez iç savaş dönemlerinin ardından bir çözüm olarak sunulan confessional sistemin, Lübnan'daki toplumlararası mücadelenin temel kaynağını oluşturduğunu ve bu sistemin kendi çıkarlarına ulaşmak isteyen yabancı aktörlerin manipülasyonuna açık olduğunu savunmaktadır. Ayrıca bu tez confessional sistem yerine ulusal vatandaşlık sistemi uygulanması ve Lübnan halkının ulusal kimlik çerçevesinde bütünleşmesi durumunda, iç savaşların, siyasi krizlerin ve dış güç müdahalesinin engellenebileceğini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the process of civil wars and political crisis in Lebanon in a historical context, covering the period starting from the civil war of 1860 until the Doha Agreement in 2008. This thesis defines confessional system as a type of democracy implemented in multi-religious societies, which did not change along two centuries in Lebanon. This study aims to establish a different approach on questions such as how far confessionalism can contribute to internal strives and political crisis in Lebanon. The thesis claims that the confessional system that was posed as a solution after civil war periods is the main resource of intercommunal conflicts and this system is open to the manipulation of the foreign actors for their own interests. This thesis also claims that if the national citizenship is applied instead of confessional system, and if Lebanese people unify in terms of national identity, civil wars, political crisis, and foreign intervention could be prevented.