Türkiye'nin Astragalus L. cinsine ait Dasyphyllium Bunge seksiyonunun revizyonu
The Revision of the section Dasyphyllium Bunge of the genus Astragalus L. of Turkey
  1. Tez No: 13539
  2. Yazar: ZEKİ AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNA EKİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
TÜRKİYE'NİN ASTRAGALUS L. CİNSİNE AİT DASYPHYLLIUM Bunge SEKSİYONUNUN REVİZYONU (Doktora Tezi) Zeki AYTAÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK - 1991 ö Z Bu çalışmada, ülkemizin Astragalus L. cinsine ait Dasyphyllium Bunge seksiyonu türlerinin morfolojik, anatomik, palinolojik ve sito lojik özellikleri ile tür tanıma anahtarı, tür tanımları ve coğrafik yayılışları verilmiştir. Türkiye florasında 14 türle temsil edilen seksiyon üyeleri, yapılan bu çalışma ile 9 tür altında değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmada, bilim dünyası için yeni bir alt tür (A.densifolîus, Lam. subsp. ayashensis Aytaç et Ekim), yeni iki kombinasyon (A.densifo lİus Lam. subsp. densîfolius ve A.densifolius Lam. subsp. amasiensîs (Freyn) Aytaç et Ekim yayınlanmaktadır. A.eriophyllus Boiss., A.macroscepus Boiss., A.densifolius Lam. subsp. D en s ifoli us `un, A.berytius Bunge, A.emarginatus Lab 'un sinonimleri oldukları tesbit edilmiştir. A.chrysochlorus Boiss. et Kotschy'un filogenetik sıralamada yeri değiştirilmiştir, ülkemiz için endemik olarak belirti len A.oxytropifolius Boiss. 'un endemik olmayıp, Lübnan dağlarında da yayılış gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE REVISION OF THE SECTION DASYPHYLLIUM Bunge OF THE GENUS ASTRAGALUS L. OF TURKEY (Ph. D. Thesis) Zeki AYTAÇ GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY - 1991 ABSTRACT In this research, it's given the morphological, anotomical, palynogical, cytological characteristics, identification key and descriptions of the species and geographical distribution of Dasyphyllium Bunge section's species belonging to genus Astraga lus L. in Turkey. The members of section which is represented 14 species in Flora of Turkey, were evaluated with 9 species in our study. In the study, we found a new subspecies for the science which is A.densifolius Lam. subsp. ayashensîs Aytaç et Ekim. The two new combinations (A.densifolius Lam. subsp. densifolius, A.densifolius Lam. subsp. amasiensis (Freyn) Aytaç et Ekim) are given and it was decided that A.eriophyllus Boiss. and A.macroscepus Boiss. are the synonym of A.densifolius Lam. and A.berytius Bunge is the synonym of A.emarginatus Lab. The phylogenic order of A.chryso- chlorus Boiss. et Kotschy is changed. It was also decided the A.oxytropifolius Boiss. which has been shown as endemic Turkey, not. been endemic, as it also occurs in the Lebanon. 11