German foreign and security policy: Sustaining civilian and multilateral orientation
Alman dış ve güvenlik politikası: Sivil ve çok taraflı oryantasyonu sürdürmek
- Tez No: 250645
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NURİ YURDUSEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
?Almanya Sorunu? ondokuzuncu yüzyılın son çeyreğinden yirminci yüzyılın ortasına kadar uluslararası toplumun gündemindeydi. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, Sovyet tehdidi nedeniyle, Batı Almanya'nın batı dünyasının liberal-demokratik kurumlarına dahil edilmesi başlıca mesele idi. Almanya'nın yeniden birleşmesi ve iki kutuplu uluslararası yapının sona ermesinden sonra ?Almanya Sorunu? tekrar gündeme geldi. Almanya'nın Hırvatistan ve Slovenya'nın erken tanınması konusundaki ısrarı ve Kosova Savaşı'na katılması, Almanya çok daha iddialı bir hale mi geldi ve güç politikalarına geri mi dönüyor sorularını beraberinde getirdi. Bu çalışma, Almanya sivil ve çok taraflı oryantasyonundan ayrıldı mı yoksa yeni uluslararası yapıya adapte olmak için politikalarında küçük ayarlamalar mı yaptı konusunu anlamak için, Soğuk Savaş sonrası dönemdeki Alman dış ve güvenlik politikasını analiz etmektedir. Konuyu ele alırken, teorik ve pratik yönlerin birlikteliğinin ortaya konulmasına, realist, neorealist ve constructivist görüşlerin sağladığı kavramsal yapının yol göstermesiyle, özel bir önem verilmiştir. Realist, neorealist ve constructivist faktörlerin Alman dış ve güvenlik politikasında birlikteliği bağlamında, çalışma Almanya yeni uluslararası yapıya adapte olmak için politikalarında küçük ayarlamalar yapmış olsa da Alman dış ve güvenlik politikasının sivil ve çok taraflı oryantasyonundan ayrılmadığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The ?German Question? was on the agenda of the international community from the last quarter of the nineteenth century to the mid-twentieth century. Following the end of the World War II, due to the existence of a Soviet threat, the incorporation of West Germany into the liberal-democratic institutions of the western world was the principal issue to be dealt with. Following the reunification of Germany and the end of the bipolar international structure, the ?German Question? was revisited. The German insistence on the early recognition of Croatia and Slovenia and German participation in the Kosovo War brought questions whether Germany has become more assertive and on the way to return to the power politics. This dissertation will analyze German foreign and security policy in the post-Cold War era in order to understand whether Germany has shifted from its civilian and multilateral orientation or has made small adjustments in its policies to adapt to the new international structure. In approaching the issue, the study attempts to link the theoretical and practical aspects under the guidance of a conceptual framework provided by realist, neorealist and constructivist approaches. Through contextualizing the coexistence of realist, neorealist and constructivist factors in German foreign and security policy, the dissertation argues that although Germany has made some small policy adjustments to adapt to the new international structure, German foreign and security policy has not shifted from its civilian and multilateral orientation.