The British threat to the Ottoman presence in the Persian Gulf During the era of Abdülhamid II and the responses towards it
II. Abdülhamid Döneminde Basra körfezi'ndeki Osmanlı varlığına yönelik İngiliz tehdidi ve Osmanlı yanıtı
  1. Tez No: 250649
  2. Yazar: BİLAL EMRE BİRAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU BOYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez, II. Abdülhamid (1876-1909) döneminde, Osmanlı Devleti'nin Basra Körfezi'ndeki varlığına yönelik İngiliz tehdidi altında bölgede var olma çabasını incelemeyi amaçlamaktadır. Dönemin İngiliz devlet adamları ve onların ifadelerinden yararlanan batılı kaynaklar Osmanlı'nın bölgedeki varlığını hedef alan bir İngiliz politikasının olmadığını fakat Osmanlı'nın bölgeyi yönetmeyi ve elinde tutmayı beceremediğini öne süregelmektedirler. Ancak, bu tez, yerel liderleri Osmanlı'ya karşı kullanmak gibi çeşitli yollarla Osmanlı Devleti'ni bölgeden uzak tutmayı amaçlayan tehditkar bir İngiliz politikasının var olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Dahası, bu çalışma Osmanlıların İngiliz tehdidi altında şekillenen ve onu bertaraf etmek üzerinde dönen bölge vizyonunu incelemektedir. Bu bağlamda, Osmanlılar aynı zamanda bölge halkı ve bölgedeki yönetimi için reform niteliği taşıyan yanıtları İngiliz tehdidine karşı geliştirseler de bu politikaların hayata geçmesinde İngiltere ve yerel liderlerden kaynaklanan ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmışlardır. Kısacası, Osmanlı İmparatorluğu'nun bölgeye tamamen hakim olup etkin bir şekilde yönetememesinin nedeni kendi beceriksizliği değil Osmanlı'yı bölgede istemeyen etkin İngiliz politikasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes how the Ottomans attempted to survive under the intensified British threat in the Persian Gulf during the period of Abdülhamid II (1876-1909). British statesmen at that time and Western sources inspired by these political elites have argued that there was no British menace that aimed to undermine the Ottoman presence in the Persian Gulf but that the Ottomans could not rule and hold the region. This thesis argues the contrary, that there was a formidable British threatening policy toward the Ottoman presence in the Persian Gulf which aimed at keeping the Ottomans out of the region by various effective means, particularly by using local autonomous sheikhs who served as protégés in undermining the Ottoman administration in the Gulf region. Furthermore, this thesis argues that the Ottomans generated policy for the region that has formed in response to the British threat. In this regard, the Ottoman government generated several responses, which were also reforms for the local people and administration in the Gulf region, to avert the British threat; however the Ottomans faced the serious challenges of Britain and the autonomous sheikhs in the realization of these responses. In all, this study concludes that the Ottoman Empire did not control the region completely and effectively owing not to its incompetence, yet the British policy did not allow for the Ottoman presence in the region.