The role and impact of the United Nations in confronting international terrorism in the aftermath of september 11: prospects and challenges in the fight against global jihadism
Birleşmiş Milletler?in 11 eylül saldırıları sonrasında uluslararası terörizm ile mücadelesindeki rolü ve etkisi: Küresel jihad akımına karşı mücadelede fırsatlar ve zorluklar
  1. Tez No: 250650
  2. Yazar: DERİN KAYALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, uluslararası terörün en son dalgası olarak bilinen küresel jihad'a karşı mücadelede Birleşmiş Milletler (BM)'in rol ve etkisini, Kurum'un küresel terörle mücadele kampanyasındaki ilgisi ve kendine has konumu konusundaki anlayış ve farkınlığı artırmak ve aynı zamanda, El Kaide'nin oluşturduğu tehditin analizini yaparak ve bu tehditi dünya kuruluşunun elindeki mevcut gerçek ve potansiyel yeterliliklere karşı tartarak, söz konusu olgunun en iyi nasıl önlenebileceği konusunda bir bakış açısı geliştirmek amacıyla incelemekte ve değerlendirmektedir. Analiz, 9/11 sonrasında sert veya `koruyucu' politika araçlarının toplu bir şekilde mobilizasyonu ile El Kaide'nin örgütsel ve operasyonel yeterliliklerinin azaltılmasına yönelik önemli ilerlemenin kaydedilmesine rağmen, terörizme elverişli şartları azaltmayı hedefleyen terörle mücadelenin daha yumuşak veya `önleyici' yönlerinin ele alınmasında ilerlemenin oldukça yetersiz olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca BM, teknik destek verme ve işbirliği ve uyum geliştirme konularında benzersiz yeterlilikler sunarken, kurumun çabaları, BM üye ülkelerinin uzlaşma ve sürece bağlılık konularındaki yetersizlikleri ve daha az ölçüde, kendi örgütsel eksiklikleri dolayısıyla önemli derecede zarar görmektedir. Sonuç olarak, BM ve uluslararası topluluğun terörizm bağlamındaki politikalarının analizinin, bir boyutu küresel jihad akımı olan, 21nci yüzyılın başlarındaki uluslarararası barış ve güvenliğe karşı en acil ve birbirine bağlı tehditler ile başederken daha proaktif ve önleyici potansiyel bir rol üstlenmesi yönünde dünya kurumunun geleceği ve evrimiyle ilgili bir bakış açısı getirmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis reviews and assesses the role and impact of the United Nations (UN) in the fight against the recent wave of international terrorism, understood as global jihadism, with a view to developing an understanding and awareness of the Organizations? relevance and distinct position in the global counter-terrorism campaign, while at the same time, providing insight as to how to best combat the phenomenon, through an analysis of the threat posed by al-Qaida and weighing the threat against the real and potential capabilities available at the disposal of the world body. The analysis reveals that while considerable progress has been made with respect to diminishing the organizational and operational capabilities of al-Qaida through the collective mobilization of hard or `protective? policy instruments in the wake of 9/11, progress has been fairly unsatisfactory in addressing the softer or `preventive? aspects of counter-terrorism aimed at reducing the conditions conducive to terrorism. Furthermore, while the UN offers unique capabilities in the fields of technical assistance provision and cooperation and coherence building, its efforts are severely undermined by the lack of consensus and commitment on the part of the UN member states, and to a lesser extent, by its own organizational shortcomings. Overall, the analysis of policy responses of the UN and the international community in the context of terrorism is expected to bring perspective to the future of the world organization and its evolution to assume a potentially more proactive and preventive role in dealing with the most pressing and interconnected threats to international peace and security in the early 21st century, one of which is the global jihadist movement.