Tanzimat dönemi Osmanlı-İngiliz ilişkileri (1833-1878)
The Ottoman-British relations during the Tanzimat era (1833-1878)
- Tez No: 73631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SEYİTDANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET XVI. yüzyılın sonlarında tamamen ticari amaçlarla başlayan Osmanlı-İngiliz ilişkileri, ancak XVIII. yüzyıl sonlarında siyasî bir nitelik kazanmıştır. Osmanlı-İngiliz ilişkileri, Osmanlı İmparatorluğu'nun diğer Avrupa devletleriyle olan ilişkilerine nazaran oldukça geç başlamıştır. Buna rağmen özellikle 1833 yılından itibaren ingiltere'nin Osmanlı toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını koruma politikası izlemeye başlamasından sonra, iki devlet arasındaki siyasî ve ticari ilişkiler hızla gelişmiştir. ingiliz Dışişleri Bakam William Pitt tarafından ilk kez gündeme getirilen ve George Canning tararından formüle edilen Osmanlı toprak bütünlüğünü koruma politikası, 1 833 yılından sonra dönemin Dışişleri Bakanı Lord Palmerston'ın İngiltere'nin Yakındoğu'ya ilişkin resmî dış siyasetinin temeli haline getireceği bir doktrin olmuştur. İngiltere için Osmanlı İmparatorluğu'nun Yakındoğu'da varlığının devam etmesi, Hindistan ticaret yollarının güvenliğinin, Rusya ve Fransa'ya karşı korunması anlamına gelmiştir. Üstelik, Osmanlı İmparatorluğu, 1815 yılından sonra hızla artan üretimi için pazar ve gelişmiş sanayisi için de hammadde ihtiyacım fazlasıyla karşılayan bir kaynak olmuştur. Diğer taraftan, bu politika, doğal olarak, Osmanlı İmparatorluğu için de oldukça büyük bir önem taşımaktaydı. XVII. yüzyılın son yıllarından itibaren gerilemeye başlayan ve XIX. yüzyılla birlikte bir ölüm-kalım mücadelesi içinde bulunan bu yaşlı İmparatorluk, ancak Avrupa diplomasisindeki çıkar çatışmalarından faydalanarak hayatta kalmayı başarmıştır. Uluslararası ilişkilerde izlediği denge politikasında, XIX. yüzyıl boyunca, en büyük desteği, ticari ve siyasî çıkarları, Osmanlının hayatta kalmasına bağlı olan İngiltere'den temin etmiştir. 1878 Berlin Kongresi, XIX. yüzyılda Osmanlı-İngiliz işbirliğinin ulaştığı en yüksek nokta olmuştur. Bu tarihten sonra, İngiltere'nin Hindistan ticaret yollarının güvenliğini sağlamak amacıyla, XIX. yüzyıl boyunca izlediği Osmanlı toprak bütünlüğünün korunması politikasını terkederek, Akdeniz'in güvenliğini Osmanlı İmparatorluğundan koparıp aldığı topraklarla sağlamaya başlamıştır. Osmanlı-İngiliz İlişkilerindeki düşüş, en alt noktaya eriştiği Birinci Dünya Savaşı'na kadar devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Relations between the Ottoman Empire and Britain started rather late, at the end of the sixteenth century. The initiative for the first contacts came from some Englishmen who were concerned only with trade. The diplomatic relations, however, did not begin until the end of the eighteenth century. The increasing Russian danger contributed very much to the closer political relations between the Ottoman Empire and Britain. On the other hand, Britain did not fullly awaken to the importance of the Ottoman Empire's geographical, political, and economical position in Europe until 1833 when Russia threatened England's position in the Near East by signing with Turkey, the Treaty of Unkiar Skelessi, by that treaty the Ottoman Empire virtually became a protectorate of Russia. After that year, not only most of the British statesmen but also English public opinion realized the real importance of the Ottoman geographical position. They had to accepted that the presence of the Ottoman Empire in the Near East was a barrier against the Russian threats for the trade routes to her Indian colonies. Britain, particularly after this date, began to play an active part in the Near Eastern affairs in favor of the Ottoman Empire. Britain pursued the policy of maintaining“the territorial integrity of the Ottoman Empire”. It became an integral part of her foreign policy throughout the whole of the nineteenth century. With the British diplomatic and military support in the international relations, the Ottoman Empire, on the other hand, managed to survive for another one and a half centuries. For the Ottoman Empire had lost her military, economic and administrative strength since the end of seventeenth century. In accordance with her policy Britain supported the Ottoman reforms to prolong her life. The relations deteriorated after the Treaty of St. Stephano signed following the Russo-Turkish war of 1877-78. After then, Britain gave up her policy of maintaining Ottoman territorial integrity in the Near East, and secured the administration of Cyprus temporarily.