Turkey's defense policy making process and its effects on weapons procurement
Türkiye?de savunma politikası yapımı ve silah tedarikine etkileri
  1. Tez No: 250659
  2. Yazar: MUSTAFA OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma Türkiye'de Savunma Politikası yapım sürecini ve silah tedarikine etkilerini incelemektedir. Türkiye'nin Savunma Politikası ve silah tedarikini farklı ölçülerde etkileyen kurumlar tezin odak noktasını oluşturmaktadır. Milli Savunma Bakanlığı, Bakanlar Kurulu, Genelkurmay Başkanlığı, Meclis ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı gibi kurumlar incelenmiş, ve tarihsel bir perspektife yerleştirilmişlerdir. Tarihsel arka planın ardından, kurumların işlev ve yetkileri anayasa hukuku çerçevesinde ele alınmıştır. Yasal süreçlerin pratikteki işleyişleri, kurumlarım birbirleri arasındaki ilişkiler ve davranış şekilleri de incelemeye dahil edilmiştir. Savunma Politikası yapımı ve silah tedarik sürecini göstermek için, farklı sonuçlar veren örnek olay incelemelerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explains Defense Policy Making process and its effects on weapons procurement in Turkey. Main focus will be on the institutions which shape, to various degrees, Turkey?s defense policy and weapons procurement decisions. Thesis analyzes institutions like the National Defense Ministry, Council of Ministers, General Staff, Parliament and the Undersecretariat for Defense Industries, and places them in a historical context. Following a historical background, functions and authorities of these institutions are analyzed from a perspective of Constitutional Law. Actual conduct of the legal process, relations of institutions with each other, and their behavior are also examined. In order to demonstrate the Defense Policy Making and weapons procurement processes, case studies that reflect different possibilities of outcomes are highlighted.