The political economy of Spanish financial sector and foreign policy
İspanya finans sektörünün ve dış politikasının politik ekonomisi
- Tez No: 250660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, İspanya finansal sektörünü ve dış politikasını politik ekonomi bakış açısı ile incelemiştir. İspanya'da finansal elitin oluşumu, gelişmesi, dönüşümü ve siyaset çevreleri ile bağlantıları bu çalışmanın ana konularını teşkil etmiştir.İspanya'da siyaset çevreleri ve finansal elit arasında tarihsel olarak süregelen karmaşık ve içiçe geçmiş ilişkiler siyaset ve ekonominin birbirilerini ne şekilde etkilediklerini göstermesi açısından çok doğru bir örnek teşkil etmektedir. İspanya finans sistemi her zaman oligopolistic bir yapı sergilemiş ve bu söz konusu yapı da sektörün liberalleşme öncesi, süreci ve sonrasında da gerek ekonomik, gerekse siyasi açılardan korunmasını sağlamıştır. Bu geleneksel korumacı yapı yüzyıla yakın bir süreye yayılması ve birbirinden çok farklı ideolojik görüşlere sahip rejimlerce sürdürülmesi açısından oldukça benzersiz bir örnek teşkil etmektedir. Bu sebeple, bu çalışmanın cevabını aradığı sorulardan biri de bankacılık sektörünün nasıl olup da birbirinden bu denli farklı bir çok siyasi ve ekonomik yönelim altında aynı gücünü ve etkisini koruyabildiğidir. Doğal olarak, söz konusu cevap bankacılık sektörünün iç ve dış politikada elinde tuttuğu bu güç ve etkinin kökenini ve yapısını da içermek durumundadır.Ayrıca, hem ekonomi ve dış politika hem de siyaset çevreleri ve finansal elit arasındaki karşılıklı ve karmaşık ilişki de bu çalışmada incelenmiştir. Diğer bir deyişle, iç ve dış politikada değişen dengelerin finansal sector üzerinde yarattığı etkilere de bu çalışmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the Spanish financial system and foreign policy from a political economy point of view. The foundation, development and transformation of the financial elite in Spain and its affiliations with the policy-making elite are the main concerns of this study.The traditionally complex and interlocking relationship between the financial elite and the policy-making elite in Spain is a perfect showcase to demonstrate how policy and economy affect each other interchangeably. The financial system of Spain has always been highly oligopolistic which led to the continuation of its traditional political and economical protection for many decades before, during and after the liberalisation process went underway. This traditional protection has a very unique characteristic given the fact that it survived nearly a century, under a succession of various political and regulatory regimes with very different ideological agendas. ?How could the banking sector preserve its power and influence under many different political ideals and economic orientations? is one the questions to which an answer is sought in this study. Naturally, this answer also covers the origins and structure of the power and influence that the financial elite held over the domestic and foreign policies of the country.Also, the mutual and complex relationship between economy and foreign policy as well as policy-making elite and economic elite, is analysed in this thesis. In other words, the consequences of the shifts in foreign and domestic policy agendas on the Spanish financial elite are studied.