Turkey's experience of forced migration after 1980s and social integration: A comparative analysis of Diyarbakır and İstanbul
Türkiye'de 1980'ler sonrası zorunlu göç deneyimi ve toplumsal bütünleşme: Diyarbakır - İstanbul karşılaştırması
  1. Tez No: 250665
  2. Yazar: YEŞİM MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YEĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez, Türkiye'de 1980'ler sonrasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşanan zorunlu göç pratiğini ve sonuçlarını ülke içinde yerinden edilen kadınların ve gençlerin deneyimleri üzerinden yansıtmaya çalışmaktadır. Bunu yaparken ilk olarak, zorunlu göç pratiğinin Osmanlı döneminden beri süregelen ve Cumhuriyet döneminde de devam eden tarihsel arkaplanı, uygulamalar ve kanunlar çerçevesinde, incelenmiştir. İkinci olarak ise yüz yüze derinlemesine mülakat tekniği kullanılarak Diyarbakır'da ve İstanbul'da görüşmeler yapılmış ve ülke içinde yerinden edilmiş kadın ve gençlerin göç öncesindeki, göç sürecindeki ve göç sonrasındaki deneyimlerinden yola çıkılarak içine girilen ana toplulukla toplumsal bütünleşme düzeyleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu karşılaştırma Kürt yurttaşların yoğun oldukları bir metropol olan Diyarbakır'daki yerinden edilmiş kadın ve gençlerle, Kürt yurttaşların yoğun olmadıkları bir metropol olan İstanbul'da yaşayan ülke içinde yerinden edilmiş kadın ve gençler arasında toplumsal bütünleşme ve zorunlu göçün sonuçlarını deneyimlemek açısından anlamlı bir farkın olacağı olasılığından yola çıkmaktadır. Böylece, toplanan bilgi üzerinden, yerinden edilmiş yurttaşların içinde bulundukları ana toplulukla hangi düzeyde bütünleştikleri tasvir edilmiş ve bütünleşme meselesinde mekansal farklılığın bir öneminin olup olmadığı anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to display the practice of forced migration experienced in East and Southeast Anatolia after 1980s in Turkey and its consequences through the lived experiences of internally displaced women and children. In the first phase, the historical background of the practice of forced migration, which continues ever since the Ottoman period and the Republican period as well, has been analyzed within the framework of implementations and laws on settlement. In the second phase, in-depth interviews were made with internally displaced women and children living in Diyarbakır and Istanbul and embarking upon the lived experience of internally displaced women and children before, during and after the flight, the issue of social integration with the `host? population was analyzed comparatively. What was claimed with this comparative analysis was the fact that there would be a significant difference on experiencing the consequences of forced migration and social integration among the internally displaced women and youngsters living in Diyarbakır, which is a metropolis Kurdish citizens are intense, and those living in Istanbul, where Kurdish citizens are relatively low in numbers. Consequently, through the information gathered with this study, the extent that internally displaced persons are socially integrated with the `host? populations was depicted and that whether the spatial difference had a significant effect on the issue of social integration was analyzed.