The format as an iron cage: writing in sociology and anthropology
Sosyoloji ve antropoloji metinlerinde yazma şekli, bir altın kafes
  1. Tez No: 250666
  2. Yazar: DANENDE ZEYNEP ALPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HELGA RİTTERSBERGER TILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, sosyoloji ve antropolojideki bilimsel kabul edilen yazma biçimleri incelendi. Sosyoloji ve antropoloji metinleri kimin için yazılmakta, kimler tarafından okunuyor? Bir metnin sosyoloji veya antropoloji metni olarak kabul görmesini sağlayan yazma biçimleri, metnin okuyucuyla ilişkisini nasıl etkiliyor?Bu tartışma içinde, sosyoloji ve antropolojinin meşru yazma biçimleri bilimselliğin getirdiği özelliklerle beraber sunuldu. Sosyoloji ve antropoloji içinde yapılan uygulamaları bu disiplinlerin kendi yöntemleriyle inceleyip eleştiren düşünümsellik tartışması ana hatlarıyla aktarılarak, bu tartışma içinde bilimsel metinlerin kimler için yazıldığı sorusunun yeri incelendi. Ardından, sosyoloji ve antropolojinin yerleşmiş ifade biçimlerini oluşturan koşullar tartışıldı. Thomas Kuhn'un önerdiği biçimiyle paradigma kavramı, bu koşulları açıklamakta kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the prevailing formats of writing in sociology and anthropology that are considered scientific. For whom are sociology and anthropology texts written for, and who are the readers to these texts? How does the format of writing that constitutes a text as scientific influence the text-reader relationship?In discussing this, the legitimate ways of writing of sociology and anthropology are presented together with the what scientificity brings. The reflexive critique that looks at sociology and anthropology with the very methods of these disciplines is explained in its main lines. Within this debate, the importance of the question ?whom the texts produced in these sciences are intended for? is analyzed. This is followed by a discussion of the conditions that enabled the constitution of the conventional forms of expression in sciences. The concept of paradigm as proposed by Thomas Kuhn is used to explain the formation of these conditions.