Different facets of new middle classness: A case study in the city of Ankara
Farklılaşan yeni orta sınıflık halleri: Ankara şehri üzerine örnek çalışma
- Tez No: 250670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HELGA RİTTERSBERGER TILIÇ, DOÇ. DR. SİBEL KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınıf literatüründe çoğunlukla beyaz-yakalılar olaraktanımlanan yeni orta sınıfın sınıf karakterini anlamaktır. Bu amaca ulaşabilmekiçin, hem nesnel hem öznel düzeyde işleyen iki grup araştırma sorusugeliştirilmiştir. Birinci grup araştırma soruları şunlardır: ?Yapısal yaklaşımlaragöre beyaz yakalılar olarak tanımlanan yeni orta sınıfa mensup olan insanlarınnesnel koşulları (örneğin; ekonomik sermaye, kültürel sermaye, yaş/cinsiyetdağılımı ve sınıf kökeni gibi) Ankara örneğinde nasıldır? Bu koşullar yeni ortasınıf kategorisinin içinde nasıl farklılaşmaktadır?? Bu sorulara cevap verebilmekiçin, daha önceden var olan ve üç kuşağı kapsayan Ankara temsili veritabanıkullanılmıştır. Bu nicel analizi temel alarak, ekonomik/kültürel sermaye ve sınıfkökenine bağlı heterojenliğin öznel deneyimlere nasıl yansıdığını sorunsallaştıranikinci araştırma soruları grubu oluşturulmuştur. Bu amaçla Ayranci semtinde 31kişiyle ?Yapısal yaklaşımlara göre beyaz yakalılar olarak tanımlanan yeni ortasınıfta bulunan insanlar bu sınıf pozisyonlarını nasıl deneyimler ve Hangiviiunsurlar, hangi yönde onların sınıf deneyimlerini ve pratiklerini etkiler??sorularına cevap bulmak için mülakatlar yapılmıştır. Gündelik yaşampratiklerinden oluşan hayat tarzını ve çizilen sembolik sınırların doğasını/içeriğinisorgulayan mülakatların ışığında ?Bourdieu?nün habitus şemasında farklı yerleredağılmış olan- dört farklı yeni orta sınıfı deneyimleme biçimi gözlemlenmiştir. Buçalışma genelinde, mesleki yapıda tanımlanan yeni orta sınıf kategorisinin tümüne,sınıf deneyimi ile karşılıklı etkileşimle biçimlenen belirli değerleri, hayat tarzlarınıve tavırları atfetmenin sorunlu olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the class character of the new middle class,that is defined as white-collar workers through the bulk of the class literature. Toachieve this aim, two sets of research questions, operating both on the objectiveand subjective levels, have been developed. The first set of questions are; ?Whatare the objective conditions (such as economic capital, cultural capital,gender/agecomposition and class background) of the people who belong to the new middleclass defined as white-collars according to structural definitions in Ankara? Howare those conditions differentiated within this new middle class category?? Thosequestions are tried to be answered by conducting a secondary analysis to analready existing three-generational representative database for Ankara By takingthe quantitative analysis as a base, second set of questions that aim to scrutinizehow this heterogeneity in terms of economic/cultural capital and class backgroundare reflected on the subjective level, has been developed. Therefore interviews areheld with 31 people in Ayrancı neighborhood so as to answer to the followingquestions: ?How people who belong to the new middle class, defined as whitevcollars according to structural definitions, experience their class position? andwhat elements, in what ways affect their class experience/class practices?? In thelight of the interviews that question the ?social space of lifestyle? ?composed ofdaily life practices- and ?social relations? ?analyzed by the content and nature ofthe drawn symbolic boundaries- four new middle class milieus ?which are highlydispersed among the habitus map of Bourdieu- are identified. The overall studyhighlights how it is problematic to attribute certain values, lifestyles and attitudes,which are the molders of the class experience, to the whole new middle classcategory that is defined within the occupational structure.