Redistribution of power and status through public finance: The case of Turkey (1980-2003)
Kamu maliyesi aracılığıyla güç ve statünün yeniden dağıtımı: Türkiye örneği (1980-2003)
- Tez No: 250677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Sosyoloji, Finance, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışma maliye politikalarının güç ve statünün yeniden dağıtımı için bir araç olarak kullanılıp kullanılamayacağını ve devletin ekonomik gücünün sosyal gruplara hangi yollardan transfer edilebileceğini araştırmaktadır. Bu doğrultuda devlet bütçesi hükümetlerin yeniden dağıtım politikalarının ana aracı olarak değerlendirilmektedir. Bu kapsamda, Çalışma Türkiye'de devlet bütçesinin sosyal grupların güç dengesini 1980-2003 yılları arasında nasıl değiştirdiğini sorgulamaktadır. Değişen güç dengesinin ölçülmesini teminen bütçe harcama ve gelirleri yeniden sınıflandırılmış ve belirli sosyal gruplara tahsis edilen mali kaynaklar tespit edilmiştir. Bütçe verilerinin analizi Türkiye'de devlet bütçesinin yeniden dağıtım politikaları üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Politika oluşturma perspektifinden değerlendirildiğinde geleneksel merkeziyetçi yaklaşımın gerilediği, giderek artan sayıda kesimin ve çıkar gruplarının bütçe süreçlerine dahil oldukları tespit edilmiştir. Bir diğer bulgu ise; belirli ekonomik ve sosyal grupların devletin geleneksel olarak sağladığı belli özel malların sunulmasından çekilmek; bütçe kaynaklarının transferi ve vergi politikalarının değiştirilmesi ya da borçlanmaya gidilmesi yoluyla mevcut zaman dilimi içinde veya dönemler arasında desteklenmesidir.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores whether fiscal policies can be used as a means of redistribution of power and status, and the ways of transferring state?s economic power to social groups. In this regard, state budget is recognized as the main tool for the execution of redistributive policies of the governments. In this framework, this study investigates how budget was employed to change power balance of social groups during the period of 1980-2003, in Turkey. In order to measure the changing power balances budget expenditures and revenues are reclassified and the size of the financial resources allocated or transferred to the particular social groups are determined. The analysis of budget data demonstrated that budget in Turkey has a strong influence on redistributive politics. Regarding the policy making point of view, the traditional centralist approach was deteriorated and increasing number of parties and interest groups involved in budget mechanisms. Another finding is supporting the particular economic or social groups within the current time period or across the periods either through the withdrawal of state sector from the area of traditionally publicly provided private goods; transferring budget resources and changing the taxation policies or by borrowing.