The analysis of theatre plays for children staged by the state theatre and private theatres in 2008-2009 theatre season in Bursa
Bursa ilinde devlet tiyatroları ve özel tiyatrolar tarafından 2008-2009 tiyatro sezonu içinde sahnelenen çocuk oyunlarının incelenmesi
  1. Tez No: 250691
  2. Yazar: HÜSNİYE NİHAN ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEYNEP BERNA ERDİLLER AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı Bursa ilinde, bir tiyatro sezonu içerisinde devlet tiyatroları ve özel tiyatrolar tarafından sahneye konan çocuk oyunlarının dil, fiziksel, eğitimsel, eğlence ve sosyal karakteristiklerine göre incelenmesidir. Daha belirli bir biçimde, bu çalışma uzmanların belirlediği ilkelere, izleyici olan çocukların, velilerin, öğretmenlerin ve profesyonellerin görüşlerine dayanarak çocuklar için sahneye konan tiyatro oyunlarının uygunluğunu incelemektedir.Beş ve altı yaşlarında oniki anaokulu öğrencisi, beş ve altı yaşlarında çocuğu olan on adet ebeveyn, iki okul öncesi drama öğretmeni incelenecek tiyatro oyunlarını izledikten sonra görüşleri konusunda mülakata tabi tutulmuşlardır. Çalışma için seçilen tiyatro oyunları ayrıca araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek dahilinde belirlenmiş olan beş temel karakteristik açısından puanlanmıştır.Çalışma, mülakatlardan ve puanlamalardan elde edilen bilgilerin bir derlemesini sunmaktadır.Çalışmanın sonucunda çocuklar için sahneye konan tiyatro oyunlarının var olan ve olması gereken karakteristik özellikleri, Bursa ilinde sahnelenen çocuk oyunlarının güncel durumuyla ilgili ayrıntılı bilgi, ve bunların yanında aileler, eğitimciler, oyun yazarları, yönetmenler ve ileride yapılacak araştırmalar için araştırmacılara öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate theatre plays for children staged by the State Theatres and private theatre companies in one specific theatre season in Bursa in terms of their essential language, physical, educational, entertainment and social characteristics. More specifically, the present study examines appropriateness of theatre plays for children in term of these essential characteristics stated by the experts and also opinions of audiences, parents, teachers, and professionals gained by interviews.Twelve preschool children between the ages of 5 and 6, ten parents who had 5 or 6-year-old children, and two preschool drama teachers were asked about their opinions after attending one or more of the theatre plays which were chosen for the study. The theatre plays which were chosen for the study were also scored according to the five different essential characteristics by two coders by using the ?theatre for young audiences evaluation rubric? which was developed by the researcher based on the literature.The study presented the composition of the information gained from the interviews and the characteristics scores of each theatre play. The results revealed thatAs an outcome, this study documented general information about the existing, required and desired characteristics of theatre plays for children; specific information about the current status of theatre plays for children in Bursa; and also implications and suggestions for parents, educators, playwrights, theatre directors and further studies.