From the ?author? to the ?reader?: Visiting literary house-museums in İstanbul
'Yazar'dan 'okuyu'cuya: İstanbul'daki yazar müze evlerini ziyaret etmek
  1. Tez No: 250693
  2. Yazar: ÖZGE KARLIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL ENGİNSOY EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Müzecilik, Architecture, Museology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışma edebiyat figürlerine ait, İstanbul'da bulunan, müze evleri incelemeyi amaçlar. Müzeye dönüştürülme tarihlerine göre kronolojik olarak sıralandığında, bu müze evler, Aşiyan, Rumelihisarı'nda Tevfik Fikret müze evi (1945), Burgaz Ada'da Sait Faik Abasıyanık müze evi (1964) ve Heybeli Ada'da Hüseyin Rahmi Gürpınar müze evidir (2000). Kamusal ve özel alanlar arasındaki muğlak konumlarına işaret ederek, bu araştırma bu müzelerin geçmişte ev olarak kullanımları ile şu anda müze olarak kullanımlarını yan yana koyup karşılaştırmayı dener. Bun, yaparken de bu evlerin mekansal hikaye/tarihlerini sadece yazarlarına/ikamet edenlerine ve sahiplenenlerine/düzenleyenlerine değil, bu müze evlerin misafirlerine/ziyaretçilerine de odaklanarak okumayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to examine the literary house-museums located in İstanbul. In the chronological order of their transformations from houses into museums, these are Tevfik Fikret house-museum in Aşiyan, Rumelihisarı (1945), Sait Faik Abasıyanık house-museum in Burgazada (1964), and Hüseyin Rahmi Gürpınar house-museum in Heybeliada (2000). By pointing out their ambiguous position between privacy and publicity, this research seeks to juxtapose the uses of these museums as houses in the past with the uses of these houses as museums in the present. While doing that, it aims to read their spatial stories/histories by focusing not only on the writers/inhabitants of the houses and the owners/organizers of the museums, but also on the guests/visitors of these house-museums.