Yazarın Ölümü: Bilge Karasu anlatılarında yazar mefhumunun iktidar görünümleri üzerine bir inceleme
The Death of the Author: A study on the power appearances of the concept of author in Bilge Karasu's narratives
- Tez No: 963572
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Yazarın konumu, okurun metinle kurduğu diyalogdaki tutum ve mesafenin yanı sıra edebî metnin formundan kurgulanış stratejilerine, semantik örgüsünden anlatı tekniklerinin matrisine hatta dilinin karakteristiğinden kozmolojiyi algılayış biçimine kadar pek çok yapı taşına nüfuz eden hayati ve tartışmalı bir olgudur. Bu çalışma, Bilge Karasu'nun anlatıları ışığında yazar kavramının geçirdiği dönüşümlerin izini sürmeyi, aynı zamanda bu dönüşümlere alan açan, kimi zaman kurmacaya bu dönüşümleri empoze eden toplum bilimsel fenomenlerin tesir gücünü saptamayı amaçlamaktadır. Tezin Giriş kısmında, temel problemin değerler dizisine atıfta bulunuldu. İlk bölümde, Yazarın Ölümü denemesi, okur-yazar-metin paydaşlarının hiyerarşisini kristalize eden anahtar kavramlar etrafında yorumlandı. İkinci bölümde modern dönem, birey ve kamu özgürlüğü bağlamında irdelenerek ilk çağlardan söz konusu evreye kadar uzayan süreçteki yazar tipolojisine değinildi ve okurun özgürlüğü tartışıldı. İkinci bölümün sonunda ele alınan postmodern sosyoloji, üçüncü bölümde münhasıran iktidar mefhumunun görünümleri üzerinden incelenerek bu zeminde başkalaşıma uğrayan okur ve yazar motifleri değerlendirildi. Dördüncü bölümde Bilge Karasu'nun Gece, Kılavuz ve Altı Ay Bir Güz metinleri odak alınarak söz konusu kuramın edebî metinlerdeki yansımaları ele alındı. Sonuç kısmında, edebî metnin art alanında daimî bir çatışma hâlini alan iktidar-özgürlük diyalektiğinin geçirdiği süreçlere ve bu süreçlerin paydaşlar üzerindeki yansımalarına ilişkin bir panorama sunuldu.
Özet (Çeviri)
The author's position is a vital and controversial phenomenon that penetrates many building blocks, from the reader's attitude and distance in the dialogue with the text, as well as the form of the literary text, its editing strategies, its semantic structure, the matrix of its narrative techniques, and even the characteristics of its language and the way it perceives cosmology. This study aims to trace the transformations that the concept of the author has undergone in the light of Bilge Karasu's narratives, and at the same time to determine the power of influence of social scientific phenomena that open up space for these transformations and sometimes impose these transformations on fiction. In the introduction part of the thesis, reference was made to the value set of the basic problem. In the first part, the essay Author's Death was interpreted around the key concepts that crystallize the hierarchy of reader-writer-text stakeholders. In the second part, the modern period was examined in the context of individual and public freedom, and the author typology from the early ages to the mentioned stage was mentioned, and the freedom of the reader was discussed. Postmodern sociology, which was addressed at the end of the second section, was examined in the third section exclusively through the aspects of the concept of power, and the reader and author motifs that underwent transformation on this ground were evaluated. In the fourth section, the reflections of the theory in literary texts were discussed by focusing on Bilge Karasu's texts Gece, Kılavuz and Altı Ay Bir Güz. In the conclusion section, a panorama was presented regarding the processes experienced by the dialectic of power-freedom, which has become a constant conflict in the background of the literary text, and the reflections of these processes on the stakeholders.