Investigating students' epistemologcal beliefs through gender, grade level, and fields of study
Cinsiyetin, sınıf seviyesinin, eğitim gördükleri alanların, öğrencilerin epistemolojik inançları üzerindeki etkisi
- Tez No: 250701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN TEKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada cinsiyetin, sınıf seviyesinin ve eğitim gördükleri alanların öğrencilerin epistemolojik inançları üzerine etkisi araştırılmıştır.Araştırmaya, Ankara ilinin Çankaya ilçesindeki ilköğretim ve ortaöğretim okullarında eğitim gören toplam 1557 altıncı, sekizinci ve onuncu sınıf öğrencisi katılmıştır. Öğrencilerin kişisel özellikleri ve sahip oldukları epistemolojik inançlar kişisel bilgi formu ve epistemolojik inançlar anketi uygulanarak belirlenmiştir.Bu araştırmadan dört önemli sonuç elde edilmiştir; epistemolojik inançlar çok boyutludur ve cinsiyet, sınıf seviyesi ve alanlara göre değişir. Bir diğer sonuç kızların erkeklere göre, bilginin doğruluğu ile ilgili daha gelişmiş inançlara sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca sonuçlar, epistemolojik inançların zamanla değiştiğini desteklemektedir. Onuncu sınıf öğrencilerinin, altıncı ve sekizinci sınıf öğrencilerine göre daha gelişmiş epistemik inançlara sahip olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, eğitim gördükleri alanların, öğrencilerin epistemolojik inançları üzerinde istatistiksel bir farklılığa neden olduğu belirlenmiştir. Sayısal alanda eğitim gören öğrencilerin, sözel alandaki öğrencilere göre daha gelişmiş inançlara sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research attempted to investigate the epistemological beliefs held by Turkish students through gender, grade level and fields of the study by using Hofer and Pintrich?s (1997) framework.A total of 1557 sixth, eighth, and tenth grade students from Çankaya district of Ankara participated in the study. Epistemological Beliefs Questionnaire and Demographic Questionnaire were administered to the students in order to determine their epistemological beliefs and their background characteristics. Four main conclusions can be drawn from the current study; epistemological beliefs are multidimensional, epistemological beliefs vary as a function of gender, grade level and fields of the study. Specifically, girls were found to have more sophisticated beliefs in justification of knowledge than boys. Results also supported the idea that epistemological beliefs develops over time. Tenth grade students had more sophisticated beliefs in source of knowledge, certainty of knowledge, and development of knowledge compared to sixth and eighth grade students. Besides, findings of the study revealed differences in epistemological beliefs of students across different major fields of the study. The students attending to the mathematics-science fields were found to have more sophisticated beliefs about justification of knowledge than the students attending to literature-social science fields.