Investigating pre-service teacher's environmental literacy through their epistemological beliefs
Öğretmen adaylarının çevre okuryazarlıklarının epistemolojik inançları vasıtasıyla incelenmesi
  1. Tez No: 250719
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN, YRD. DOÇ. DR. GAYE TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmanın öncelikli amaçları 1) öğretmen adaylarının sahip oldukları epistemolojik inançların belirlenmesi, 2) öğretmen adaylarının epistemolojik inançlarıyla çevre okuryazarlıkları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi, 3) öğretmen adaylarının çevre davranışlarının belirteçlerinin neler olduğunun belirlenmesidir. Çalışmanın ikincil amacı öğretmen adaylarının akademik çalışma alanlarının, cinsiyetlerinin ve bulundukları sınıfların sahip oldukları çevre okuryazarlıklarına etkilerinin belirlenmesidir.Bu çalışma 2008 yılı bahar döneminde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemi Ankara'daki bir devlet üniversitesindeki 569 öğretmen adayından oluşmaktadır. Çalışmadaki bilgi Schommer'in epistemolojik inanç anketi ve çevre okuryazarlığı anketlerinin Türkçe versiyonlarının uygulanmasıyla toplanmıştır.Toplanan veriler faktör analizi, ilişkisel analiz, çoklu regresyon analizi vive çoklu varyans analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Epistemolojik inançların çok boyutlu olduklarını belirten beş faktör bulunmuştur. Epistemolojik inanç faktörlerinin, doğuştan yetenek ve çabuk öğrenme, çevre okuryazarlığının davranış bileşeniyle anlamlı şekilde ilişkili olduğu bulunmuştur. Epistemolojik inanç boyutlarından doğuştan yetenek, çabuk öğrenme ve çevre okuryazarlığı bileşenlerinden tutum ve davranışının öğretmen adaylarının çevre davranışı puanlarının belirteçleri olduğu bulunmuştur. Bunun yanı sıra, çalışmanın sonuçları cinsiyet, akademik çalışma alanı ve bulundukları sınıfların öğretmen adaylarının çevre okuryazarlıkları üzerinde etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The primary purposes of present study were 1) investigation of epistemological beliefs held by pre?service teachers, 2) investigation of relationship between pre?service teachers? environmental literacy and their epistemological beliefs, 3) investigation of predictors of pre?service teachers? intentions to act environmental behavior. Secondary purpose of the study was to investigate effect of gender, academic major, and grade level on environmental literacy of pre?service teachers.This study was carried out during the spring semester of 2008. Sample of this study constituted 560 pre?service teachers from a public university in Ankara. In this study data was obtained from the administration of Turkish versions of Schommers? Epistemological Belief Questionnaire and Environmental Literacy Questionnaire.The data were analyzed by using factor analysis, correlational analysis, multiple regression analysis, and multivariate analysis of variances (MANOVA). We found five epistemological belief factors which indicated that pre?service teachers held multidimensional epistemological beliefs. Epistemological belief components, innate ability and quick learning, were significantly related with behavior component of environmental literacy. Innate ability, quick learning dimensions of epistemological beliefs and environmental attitude, concern were investigated to be the predictors of behavior mean scores of pre?service teachers?. Moreover, results of this study revealed that gender; academic major and grade level have effect on environmental literacy of pre?service teachers.