Fifth grade students' environmental literacy and the factors affecting students' environmentally responsible behaviors
5. sınıf öğrencilerinin çevre okuryazarlığı ve bu öğrencilerin çevreye yönelik sorumlu davranışlarını etkileyen faktörler
  1. Tez No: 250732
  2. Yazar: MEHMET ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu çalışmanın amacı, çevre okuryazarlığı boyutlarını dikkate alarak beşinci sınıf Türk öğrencilerinin çevre okuryazarlık düzeylerini belirlemek ve bu öğrencilerin çevreye yönelik sorumlu davranışlarını etkileyen faktörleri araştırmaktır. Bu araştırma ulusal bir tarama çalışmasıdır. Bu tarama çalışmasının örneklemini Türkiye'deki 26 ilden rasgele seçilen 78 ilköğretim okulunun 5. sınıfında öğrenim gören toplam 2412 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından geliştirilen, 5 bölüm ve toplam 81 maddeden oluşan İlköğretim Çevre Okuryazarlığı Aracı (İÇOYA) veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde, betimsel istatistik, tek yönlü varyans analizi, çoklu korelasyon, ve path analizi kullanılmıştır. Açık uçlu sorudan elde edilen yanıtlar ise içerik analizine tabi tutulmuştur.Araştırmadan elde edilen bulgular, öğrencilerin çevre okuryazarlık puanının 149 (SD=26.19) olduğunu göstermiştir. Bu sonuç öğrencilerin çevre okuryazarlıklarının orta düzeyde olduğu anlamına gelmektedir. Öğrencilerin %64.1 (n=1545) orta düzeyde çevre okuryazarlılığına sahiptir. 5. sınıf öğrencilerin çevreye yönelik sorumlu davranışlarını etkileyen faktörler ve etki değerleri söyledir; okul türü (kısmi =.007), okul öncesi eğitimi alma (kısmi =.002), anne eğitim düzeyi (kısmi =.007), baba eğitim düzeyi (kısmi =.012), ikamet (kısmi =.008), doğa deneyimi (kısmi =.046), çevre bilgisine yönelik merak (kısmi =.048), annenin çevre kaygısı (kısmi =.023), babanın çevre kaygısı (kısmi =.031) ve kardeşlerin çevre kaygısı (kısmi =.014). Ayrıca, çevre bilgisi, çevre koruma davranışlarına katılmada gönüllük, bilişsel beceriler, çevreye yönelik tutum ve çevre duyarlılığı değişkenlerinin tümü birden çevreye yönelik sorumlu davranışlar değişkenindeki varyansın %12'sini yordamaktadır.Sonuç olarak, bu çalışmada elde edilen bulguların çevre eğitimi ile ilgili politika geliştirme ve program geliştirme çalışmalarına ışık tutacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to assess 5th grade Turkish students? environmental literacy (EL) level by considering six EL components, and explore the factors predicting the environmentally responsible behaviors (ERB) of these students. The research design of the study was nation-wide survey. The sample of the survey consisted of 2412 fifth grade students selected from 78 elementary schools (26 private and 52 public) in 26 provinces across Turkey. Developed by the researcher, Elementary School Environmental Literacy Instrument (ESELI) including five parts and total 81 items was used as data collection instrument. To analyze quantitative data, descriptive statistics, ANOVA, multiple correlation and path analysis were conducted. The responses to open-ended question were subjected to content analysis.The results of the study revealed that EL score of the students was found 149 (SD=26.19) suggesting moderate level of EL and 64.1% of the students (n=1545) had moderate level EL. The factors significantly affecting 5th grade students? ERB and the effect size of these factors were as follows; school type (partial =.007), taking pre-school education (partial =.002), mother education level (partial =.007), father education level (partial =.012), residence (partial =.008), experiences in the natural regions (partial =.046), curiosity toward environmental information (partial =.048), mother environmental concern (partial =.023), father environmental concern (partial =.031) and sibling environmental concern (partial =.014). Furthermore, a combination of environmental knowledge, willingness to take environmental action, cognitive skills, and environmental attitude and environmental sensitivity explained 12% of the variance in ERB.As a conclusion, the results of the present study will shed light on the attempts on policy making and curriculum development regarding environmental education.