Income and, consumption and saving behavior of Turkish households
Türkiye'deki hanehalklarının gelirleri ve tüketim ve tasarruf davranışları
  1. Tez No: 250749
  2. Yazar: SEYİT MÜMİN CİLASUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT G. KIRDAR, PROF. DR. EROL TAYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışma, 2002-2006 Hanehalkı Bütçe Anketlerini kullanıp, Türkiye'deki hanehalklarının gelir, tüketim ve tasarruf dinamiklerini yaşam döngüsü teorisi çerçevesinde, yatay kesit analizleri ve kohort tekniklerinden faydalanarak incelemiştir. Çalışmada, kohort teknikleri yalnızca bu değişkenleri incelemek için değil, aynı zamanda demografik özellikler ve gelir ve tüketimi oluşturan altkalemlerin incelenmesi için de kullanılmıştır. Analizler, örneklemde kır- kent ayrımına gidilerek derinleştirilmiş ve kırda ve kentte yaşayan hanehalkları arasında, özellikle tasarruf davranışı açısından, önemli farklar bulunmuştur. Ayrıca, formel ve enformel hanehalklarının gelir, tüketim ve tasarrufları da incelenmiştir. Bu inceleme bize ihtiyat güdüsünün önemi hakkında bilgi de vermektedir çünkü enformel hanehalklarının daha fazla gelir riskine maruz kalmaları ve bu yüzden formel hanehalklarına göre ihtiyat güdüsüyle daha fazla tasarruf yapmaları beklenmektedir. Son olarak çalışmada yaşam döngüsü modeli ve ihtiyat güdüsü hipotezi, doğrusallaştırılmış ve logaritması alınmış Euler denklemi tahminleriyle test edilmiştir. İhtiyat güdüsü hipotezinin testinde, formel-enformel verisi riskin bir göstergesi olarak kullanılmıştır. Tahmin sonuçlarına göre Türkiye'deki hanehalkları yaşam döngüsü modelinin öngördüğü şekilde davranmamaktadırlar ancak bunun sebebi ihtiyat güdüsüyle hareket etmeleri değildir.
Özet (Çeviri)
Using 2002-2006 Household Budget Survey, this thesis investigates the income, consumption and saving dynamics of Turkish households within a life-cycle theory framework by employing cross-sectional analyses and cohort techniques. Cohort techniques are used not only to analyze these variables, but also to investigate the demographics and components of income and consumption. The analyses are deepened by dividing the sample according to the location of the households (urban-rural areas), and significant differences are found between urban and rural households, especially in terms of saving behaviors. Income, consumption and savings of formal and informal households are also investigated. Analyzing these households provides information regarding the precautionary saving since the higher income uncertainty of the informal households is expected to force them for extra saving due to precautionary motive. Finally, the life-cycle model and the precautionary saving hypothesis are tested by estimating log-linearized Euler equations. In the test of precautionary saving hypothesis, formal-informal data are used as a proxy for the risk variable. According to the estimation results, the predictions of the life-cycle model do not hold for Turkey but there is no evidence that this is due to precautionary saving.