Economic liberalism and performance of developing countries: A comparative analysis
Ekonomik liberalizm ve gelişmekte olan ülke performansları: Karşılaştırmalı bir analiz
- Tez No: 250748
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ŞENSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Ekonomik liberalizm, kalkınma iktisadı kapsamında her zaman tartışmalı bir konu olmuştur. Bugünün hakim iktisat söylemi olan neo-liberalizmin ekonomik kalkınma ile olan ilişkisi son yıllarda hayli tartışılır hale gelmiştir. Tezin temel amacı, bu ilişkiyi Arjantin, Çin, Polonya ve Türkiye'den oluşan dört ülkenin 1965-2005 yılları arasındaki kalkınma tecrübelerini karşılaştırarak araştırmaktır. Bu amacın yanısıra tez, ülke tecrübelerinin o ülkelere has mı olduğu yoksa çok önemli benzerlikler mi taşıdığını analiz etmeyi; ayrıca bu ülkelerden hakim kalkınma anlayışını izleyenlerin mi yoksa ondan ayrışan ülkelerin mi daha başarılı olduğunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Kalkınma bütünüyle ölçülebilir olanların yanısıra niteliksel unsurlara da sahip yirmi bir gösterge bazında tanımlanmaktadır. Karşılaştırma sonunda, dört ülkenin de takip ettiği ortak bir kalkınma patikasının olmadığı; neo-liberal geçiş ve reform politikalaranın dört ülkede bazı göstergelerde önemli değişmelere yol açtığı ve son olarak da dünyadaki hakim kalkınma trendinin göreli olarak dışında yer alan Çin'in diğer ülkelere göre daha iyi bir performans ortaya koyduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic liberalism has always been a very controversial issue in the content of development economics. The relation of neo-liberalism with economic development, as today?s dominant discourse of economics, has been highly debated in the last decades. The main objective of this thesis is to investigate this relationship via comparing four countries? development experiences; Argentina, China, Turkey and Poland, in between 1965-2005. In addition to that purpose, this thesis aims to analyze whether the experiences of the countries are unique or they display strong similarities with each other; and moreover to assess whether countries that follow the dominant development discourse are more successful than those that diverge from it. Development is defined on the basis of twenty-one indicators which consist of both purely quantitative ones and also others that possess qualitative elements. The comparison was concluded with the results that there was not a universal development path followed by the four countries; neo-liberal transition and reforms in the four countries have in fact brought about changes in some indicators and finally China has been performing better than the other countries by means of a number of indicators, as a country which has relatively been outside the dominant development trend in the world.