Import price pass-through into inflation indicators in Turkey
İthal fiyatlarının Türkiye'de enflasyon göstergelerine geçişkenliği
- Tez No: 250755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR ÖCAL, YRD. DOÇ. DR. EBRU VOYVODA TEMİZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, dışsal faktörlerin Türkiye'de tüketici ve üretici fiyatlarına geçişkenlik etkisini, ithal fiyatlarının geçişkenlik etkisine özel vurgu yaparak incelemektedir. Bu amaçla, bölüşüm zinciri fiyatlaması çerçevesi kullanılmış ve Vektör Oto Regresyon yöntemi ile Nisan 2002 ? Mart 2009 arasında aylık veriler kullanılarak tahmin edilmiştir. Sonuçlar, dışsal faktörlerin üretici fiyatlarına geçişkenlik etkisinin tüketici fiyatlarına geçişkenlik etkisinden daha yüksek olduğunu; önceki çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırıldığında ise Türkiye'de geçişkenlik etkisinin geçmiş yıllara kıyasla azaldığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, analiz sonuçları, 2006 ile 2008 yılları arasında dışsal faktörlerin yıllık tüketici enflasyonuna belirgin oranda katkı yaptığını, ancak bu katkılar hariç tutulduğunda bile enflasyon hedeflerinin tutturulamayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the pass-through of external factors into consumer and producer prices in Turkey, with a special emphasis on import price pass-through. To this end, pricing along a distribution chain framework is utilized and it is estimated by Vector Auto Regression (VAR) in a sample period of April 2002 to March 2009. Results show that the pass-through of external shocks into producer prices is higher than it is for consumer prices. Compared with the results of previous studies, findings point out that the degree of pass-through has declined recently in Turkey. In addition, it is found that external factors had significant contribution to annual consumer inflation between 2006 and 2008. Nevertheless, even the contributions of external shocks are excluded, year-end inflation targets would not have been attained.