Hastane işletmelerinde finansal performans analizi ve Acıbadem Hastanelerinde örnek bir uygulama
Financial analysis in hospital and applied in Acıbaden Hospital
- Tez No: 250754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN DEMİRTOLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Mevcut kısıtlı kaynakların önemli bölümünün tüketildiği hastanelerin temel amacı sağlık hizmetlerini en yüksek kalitede, en doğru sonuçlarla, hasta güvenliği prensiplerine uyarak ve en düşük maliyette sunabilmektir. Hastaneler kaliteli ve maliyet etkin sağlık hizmeti sağlayabilmek için finansal performanslarını analiz etmek durumundadır.Hastane işletmelerinde finansal nitelikte performans analizinde kullanılan araçlardan bir tanesi oran analizidir. Oran analizi, hastane işletmelerinin mali tablolarında yer alan kalemler arasında ilişkiler kurularak bulunan oranlarla yapılan incelemeye denir. Hastane işletmelerinde oranlar kullanılarak yapılan finansal performans ölçümünde likidite, mali yapı, etkinlik (faaliyet -devir) ve karlılık oranları kullanılabilir.Hastane işletmelerinde oran analizine dayalı olarak yapılan performans ölçümü, hastane işletmelerinde yapılan oran analizi sonuçlarının, önceki yıl sonuçları, sektör sonuçları, genel kabul görmüş sonuçlarla karşılaştırılması suretiyle yapılır.Bu çalışma Acıbadem Hastanesi'nin finansal performans analizini içermekte olup, çalışmada öncelikle hastane ve performans unsurları incelenmiş akabinde örnek uygulama yapılmıştır.Uygulama sonucunda; işletmenin finansal performansının, sektörde faaliyet gösteren diğer işletmelerin performanslarına göre daha düşük olduğu ve işletmenin finansal anlamda iyi kontrol edilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main aim of the hospitals, in which most of the existing limited resources are exhausted, is to perform health services with the highest quality, least cost, with the most appropriate results, and in accordance with the patient security principles. Hospitals have to analysis their financial performance in order to provide cost-effective and quality health service.The other tool used in the financial performance analysis in the hospital enterprise is ratio analyse. The ratio analyse is the inspection by the ratios found relating the items in the financial tables. In the financial performance measurement in the hospital enterprises liquidity, financial structure, effectiveness (activity ? circle) and profitability ratios can be used.The financial performance analysis depending on the ration analyse in the hospital enterprises is done by comparing generally accepted results, sectoral results, previous year results and the ratio analyse results made in the hospital enterprises.This thesis contents the financial performance analysis for the Acıbadem Hospital. İn this thesis primarly the hospitals and performance elements examined and than practical application complated.At the end of the practice, it does not apply it operate financial performance and other enterprise which shows activity at the sector performance according to it becomes more fallen and operator financial good at the meaning control the reviewed and approved which could not be done.