An assessment of principle of conditionality: The case of Cyprus in the context of Turkey-EU relations
Şarta bağlılık ilkesinin bir değerlendirmesi: Türkiye-AB ilişkileri bağlamında Kıbrıs sorunu
- Tez No: 250773
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez Türkiye-AB ilişkilerinde şarta bağlılık ilkesi bağlamında Kıbrıs sorununu incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede, şarta bağlılık ilkesi hem uluslararası hem de Avrupa Birliği'nin yaklaşımı yönlerinden ele alınmıştır. Analizin ikinci noktası Avrupa Birliği tarafından şarta bağlılığın Kıbrıs sorunu ile ilişkili olarak uygulanmasıdır. Nihayet, şarta bağlılığın değerlendirilmesi ve Kıbrıs konusu ile ilişkili olarak Türkiye-AB ilişkilerindeki etkileri incelenmektedir. Değerlendirme Türkiye-AB ilişkilerinin tarihi periyotları üzerinden yapılmaktadır. Son olarak, şarta bağlılığın teorik çerçevesi ile Kıbrıs konusundaki pratik uygulamasının karşılaştırması, değerlendirmenin bir parçası olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze Cyprus issue in the context of the principle of conditionality in Turkey ? EU relations. In this regard, the conditionality principle is examined both in international level and in European Union?s approach. The implementation of conditionality by the European Union in relation with the Cyprus question is the second point of analysis. Finally, the evaluation of the conditionality and its implications in Turkey-EU relations regarding the Cyprus issue is overviewed. The assessment is made through historical periods of the relations between Turkey and EU. Finally, the comparison between the theoretical framework and practical application of conditionality in Cyprus issue is done as part of assessment.